В сезона на гриповете понякога се налага прием на антибиотици, които освен лечебни функции имат и някои негативни страни. Въпреки че антибиотичната терапия е наложителна за лечение на бактериални инфекции, приемът им често е свързан с нарушаване на чревната микрофлора и стомашно-чревен дискомфорт. Това може да включва подуване на корема, лошо храносмилане, киселини, газове и коремни болки. Диарията е често срещан страничен ефект от антибиотиците, които унищожават не само патогенните, но и полезните бактерии в организма, защото не могат да различат едните от другите. Балансираната чревна флора е важен фактор за цялостното здраве на организма.
Как червата са свързани с имунната система, какво представлява чревният микробиом, каква е неговата връзка с общото здравословно състояние на човека и какво се случва с микробната флора, когато приемаме антибиотици?
Разговаряме с професор доктор Коста Костов – пулмолог, консултант по белодробни болести на медицински център „INSPIRO” и консултант по белодробни болести на УМБАЛ „Св. Анна”.
Защо все по-често се говори за връзката между имунитета и чревната флора?
Защото чревната флора е най-големият имунен орган на организма и дисбалансът в чревната микробиота води до многопосочни нарушения не само в имунния отговор на организма, но и в други системи, важни за здравето ни.
Какво представлява чревният микробиом и защо е толкова важен за нашето цялостно здраве?
Чревният микробиом е свързан с генетичното разнообразие на чревната флора, а самият спектър на микрофлората наричаме микробиота. В специализираната литература тези понятия често се смесват и използват взаимозаменяемо.
Какво се случва с микробната флора, когато човек приема антибиотици?
Нарушен баланс в микробиотата, който продължава различно дълго време при различните антибиотици и това не минава без последствия за здравето ни, поради което този баланс трябва да бъде възстановен чрез подходяща диета и пробиотична терапия.
Какви са симптомите, които показват, че нещо не е наред с чревния микробиом?
Известни са на всички – диарични изхождания или нарушена консистенция на изпражненията с по-чести изхождания, чревен дискомфорт, нарушен апетит. Невидимите последствия са по-дълготрайни и се отнасят до нашата имунна защита срещу различни микроорганизми и фактори на външната среда.
Как можем да намалим негативния ефект на антибиотиците върху нашите толкова важни полезни бактерии?
Като използваме антибиотиците целенасочено, при строги показания, съответни дози и толкова продължително, колкото е необходимо. Антибиотиците не трябва да се използват профилактично и без познаване на показанията, някои от които касаят определени рискови групи с придружаващи болести и на определена възраст. Винаги, когато е възможно, антибиотиците трябва да се използват с етиологична насоченост, макар в повечето случаи да се използват емпирично. Много е важно антибиотичната терапия и нейните принципи да се познават добре, за да се използват на принципа повече полза, по-малко вреда.
На база Вашия дългогодишен опит и практика, може ли да препоръчате специализиран пробиотик за антибиотик?
Ползвам широк спектър от пробиотици, но няколко ползвам по-често, но не мисля, че е редно да ги назовавам поименно, защото не е академичен подход към темата. Моите сътрудници познават моите предпочитания, а пациентите ми разчитат на тях. Въпреки продължаващите спорове около ползата от пробиотиците, аз не пропускам да комбинирам антибиотиците с подходяща доза и продължителност на избран от мен пробиотик.
За да бъдат сведени до минимум рисковете от стомашно-чревно разстройство и увреждане на чревната микрофлора по време на лечение с антибиотици, е препоръчително терапията да се комбинира с прием на пробиотици, които възстановяват и поддържат нормалния чревен микробиом.
СИНКВАНОН® е пробиотичен продукт, който съдържа 14 специално селектирани пробиотични щама в дневна доза от 100 милиарда живи клетки. СИНКВАНОН® е пробиотик с голямо щамово разнообразие от полезни бактерии, разработен за прием с и след антибиотик. Пробиотичните щамове в СИНКВАНОН® се характеризират с висока скорост на делене и висока естествена устойчивост към антибиотици. Капсулите на продукта са стомашно-устойчиви и преминават през стомашната киселина преди да се разтворят в тънките черва. Така доставят живи пробиотичните бактерии до правилното място за по-бърз и ползотворен резултат.
Здравата чревна микрофлора е пряко свързана с цялостното здраве на тялото и неговия вътрешен баланс, и е много важен фактор за силна имунна система.