Ако ежедневното ви офис облекло задължително включва риза, значи тя трябва да е не просто изгладена, а перфектно изгладена, всеки ден. Намачканите ризи сигнализират, че не обръщате внимание на детайлите, което мигновено понижава доверието във вас и реномето ви пред партньори или клиенти. Но как да се справите с нелеката задача да изгладите ризите си съвършено? Прочетете как го правят професионалистите и запомнете всяка стъпка.
Сушенето на ризата
Може да се учудите, но начинът, по който сушите ризите, е важен. Ако използвате сушилня, вадете ризите веднага щом програмата приключи и ги окачвайте на закачалки. Ако сушите на простор, вадете ги от пералнята също толкова бързо и ги прибирайте в гардероба веднага щом видите, че са изсъхнали.
На първо място ви е нужна хубава ютия. Наистина хубава, която пуска достатъчно пара и глади добре. След това е важно тя да има чиста плоча – без никакви налепи, утайки или петна от предишни употреби. Ако има такива, рискувате те да се разтворят от топлината и да оцветят ризата ви. Ако не сте сигурни дали плочата е чиста, преди да докоснете ризата, използвайте ютията върху стара бяла кърпа, за да проверете дали оставя петна.
Ако видите котлен камък, напълнете ютията с разтвор от дестилирана вода и бял оцет в съотношение 1:1 и я пуснете през функцията за допълнителна пара, за да продухате каналите и да разтворите отлаганията.
Масата за гладене
Не е задължителна, но все пак масата за гладене може да направи нещата доста по-лесни. Стига и тя да е съвършено чиста, разбира се.
Препоръките на производителя
На етикета на всяка риза има указания как да се глади. Ако видите задраскан символ на ютия, значи не се глади – такива ризи носете на химическо чистене, когато се замърсят. Ако ютията не е задраскана, на нея ще видите точки. Една точка е за ниска температура на ютията и гладене без пара, две – за средна настройка и без пара, три – за най-висока температура, с пара.
Гладенето
- Самото гладене преминава през няколко стъпки в точно определен ред, който гарантира, че няма да измачкате току-що изгладената част, докато се потите над следващата.
- Започнете с яката. Обърнете ризата с лицето нагоре и гладете яката от краищата към центъра.
- После преминете към маншетите. Отворете ги и ги гладете от опаковата страна на ръкава, отново от краищата към средата. След това ги обърнете и по същия начин изгладете лицевата част.
- Следват ръкавите. Подредете ги добре с ръце, преди да сложите ютията върху тях. Започнете да гладите откъм маншетите, като държите ютията с върха към тях. След това преминете към раменете. Внимавайте да получите изряден ръб. След това обърнете ръкава и повторете от другата му страна.
- След ръкавите е ред на гърба на ризата. Започнете от платката на раменете. Внимавайте, ако има плисета – първо изгладете тях с ръба на ютията, като ги разтворите добре, и после преминете нататък.
- Преминете към раменете. Разтворете ги на ръба на масата и гладете от външния край към средата.
- Остават предниците. Внимавайте около копчетата, а джоба гладете отвън навътре.
- Завършвате отново с яката. Технологията вече знаете, но този път изгладете лицевата част, която ще се вижда.
Сега вече сте готови да впечатлявате.