Устойчивото хранене, устойчивото готвене, устойчивата мода и въобще устойчивият начин на живот е много повече от модерно словосъчетание. Бързооборотните тенденции във всяка сфера, в която сме намесени, започнаха да изчерпват природните ресурси на планетата и единственото логично нещо е да се обърнем към по-устойчиви практики. Дрехи, които да носим дълго време и които са изработени от природосъобразни материи, по-малко пластмаса във всекидневието, повече натурални продукти в грижа за нас и семейството, както и за дома.
Поглеждали ли сте скоро в шкафа, в който държите препаратите за почистване? Ще се изненадате колко много флакони и бутилки има там – за мебели, за баня, за кухня, специално за мивки, специално за под... Всички те са пълни с тежки химикали, които, освен че дишаме, когато ги използваме, след това изхвърляме и те попадат във водата, която – в някаква степен, след това се връща в природата. Затворен цикъл, в който имаме активна роля и който обаче можем да променим с някои прости, но ефикасни действия. Ето как.
Почистването със сода не е отживелица
Всъщност да. Точно със сода са чистели едно време хората, сред които и бабите ни, просто защото други препарати не е имало. Содата е малко забравена като устойчиво и безопасно средство за премахване на замърсявания в банята и кухнята, но е редно да я върнем на сцената и да ѝ дадем главната роля. Тя е евтина (докато производителите на почистващи препарати не се усетят да я пакетират и продават като „нов“ продукт), действа безотказно и е напълно безопасна.
Кухненска хартия
Кухненската хартия е супер, само че се прави от дървесина, а това е последното, което искаме – да сечем повече и повече дървета, за да си угаждаме с неща като кухненска хартия. Вместо нея можем да ползваме просто една кърпа, която да перем, сушим и ползваме отново и да спестим както някое и друго дърво, така и пари, които реално отиват в кофата заедно с кухненската хартия. И, разбира се, можете да си направите и разтвор за почистване – с оцет или лимонов сок. Това са супер ефикасни натурални средства за справяне със замърсяванията.
Торби за смет
Ако още не сте започнали да събирате отпадъците разделно, време е да направите стъпка в тази посока. Да, не е лесно, изисква логистика и натрупване на рутина в семейството, защото най-лесно е да хвърляш всичко на едно място. Можете да започнете от по-далече, като събирате стъклените буркани и бутилки в отделни торби, и така ще ви останат само пластмасата, хартията и битовият отпадък. Докато свикнете да ги разделяте и тях, направете друга устойчива промяна – купувайте си биоразградими торби за боклук, така че да спестите поне този отпадък. А докато сме на темата с торбите, да кажем и за пазарските. Ползвате текстилни, многократни торби, нали? Нали?
Устойчива прахосмукачка
Какво, какво? И прахосмукачките ли станаха устойчиви? Някои от тях – да. Bosch показаха на света първата си устойчива прахосмукачка с торбичка GL20S. Тя е създадена след проучване на нагласите на потребителите и отчитането на техните предпочитания към устойчивите продукти. Компанията вече има въглеродно-неутрално производство, в което е успяла да разработи и произвежда в Германия дълготраен двигател с оптимиран въздухопоток, което намалява чувствително консумацията на енергия. Bosch са силно заявени на пазара на прахосмукачки, а моторните им технологии гарантират изключително висока производителност, както и издръжливост.
Новият модел GL20S, с който можем да се обзаведем, е изработен от 64% рециклирана пластмаса, с иновативен капак, мощен двигател с 10-годишна гаранция и изпускателна решетка, а цветовете са традиционни (черно, бяло, наситено червено), в комбинация с матово покритие. Опаковката на уреда е, разбира се, 100% рециклируема. Той е идеалният помощник на всеки стратег за устойчиво домашно почистване и ще покаже, че почистването може да е лесно и ефективно, без да натоварва природата и здравето ни.
Разбира се, това не са единствените възможности да превърнете чистенето у дома в устойчив процес, но е добър старт. А най-хубавото е, че можете да го направите още сега. Няма нужда от подготвителен период или проучвания – просто купувате един пакет сода и един оцет, приключвате с кухненската хартия, започвате да разделяте отпадъците и, разбира се, ползвате устойчивата прахосмукачка на Bosch. И това е! Вече може да се каже, че имате устойчиво домакинство или поне част от него.
За останалата част – друг път.