Пътуването по релси е необикновено преживяване и въпреки, че много от нас предпочитат да пътуват с алтернативен транспорт, влаковете сякаш все още носят в себе си онзи приключенски и носталгичен дух, който зарежда с емоции и ни кара да почувстваме истинските неща от живота.
Първата железница у нас е построена през 1866 г. с откриване на линията Русе-Варна. Оттогава насам милиони българи са пропътували родината, за да достигнат до желаната дестинация.
Пътуването по релси е абсолютно уникално, защото ще ви запознае с хора с различен житейски път, ще отвори сетивата ви към непрестанно сменящата се панорама; може да прочетете любима книга или просто да се порадвате на спокойствието под звънките звуци на релсите.
За щастие в България железопътната мрежа е добре развита и въпреки, че материалната база се нуждае от подмяна, бихте могли да стигнете до почти всяко кътче на страната удобно с влак.
Ето някои дестинации, които са лесно достъпни по релси и притежават всичко необходимо, за да задоволят любопитството на туристите, които ги посещават.
Асеновата крепост
За да достигнете до живописния Асеновград с влак, задължително трябва да се прекачите в Пловдив. Станимака е старото име на града и е само на 19 км южно от Пловдив. Един от символите на града е средновековната Асенова крепост, която се намира на 3 км южно от центъра на града.
Кацнала върху самотна непристъпна скала, надвесена над шосето Асеновград – Смолян, крепостта е защитена като част от 100-те Национални туристически обекта на България. Можете да стигнете до там пеш по асфалтов път, който се намира в дясно на изхода на града по път за Смолян.
Най-ранните сведения за крепостта датират от 5-4 в.пр.н.е, когато траките изграждат укрепление, чиято основна функция през вековете е била да охранява прохода между Беломорието и Пловдив. Асеновата крепост попада в пределите на България през 9 в. По времето на Цар Иван Асен II се извършва нейното значително укрепление и разширяване. Именно поради това крепостта е наречена по-късно Асенова.
Крепостта е ценен паметник на българската култура с национална значимост. Църквата „Св.Богородица Петричка“ е един от най-важните образци на средновековната архитектура в България. Заради лесното си местоположение крепостта се е превърнала в любимо място за разходки както на местните, така и на гости на града.
До Копривщица и обратно
До възрожденския град Копривщица ще ви отведе комфортен влак и то само за час и половина. Ще преминете през няколко малки села, ще се насладите на красива природа, покрити с гори склонове и безкрайни поля. Веднъж стъпили на калдъръмените улици в старинният град Копривщица, ще се потопите в изключителната възрожденска атмосфера. Градът-музей е архитектурен резерват, който е запазил невероятни етнографски, художествени и исторически паметници.
Прекрасните къщи, накацали амфитеатрално по склоновете на котловината са отражение на българския живот по време на Възраждането. Двуетажните дървени къщи с открити чардаци, прозорци с красиви капаци и автентичен интериор носят очарование, което кара много българи да се връщат в Копривщица отново и отново. Къщите са скрити зад високи зидове и тежки порти, чиито градини са пълни със зеленина и цветя. Най-интересни сред къщите останали от възрожденско време в историята на града са Марковата, Млъчковата, Ослековата, Лютовата.
Тук се намират и родните къщи на видни българи като Тодор Каблешков, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Димчо Дебелянов. Лъкатушещ калдъръмен път води до моста на Първата пушка – емблематично място, което дава началото на Априлското въстание.
Много от къщите са превърнати в страноприемници, които с радост посрещат гостите решили да седнат на чаша кафе или вкусен обяд.
Магията на Рупите
Местността Рупите и храм-паметник „Света Петка Българска“ са магично място, което всеки българин трябва да посети поне веднъж. Село Рупите се намира на 140 км южно от София и до него можете да стигнете с влак с едно прекачване в Благоевград. Слезте на гара Генерал Тошево, минете през двата моста над река Струма и ще се озовете в Рупите.
Мистиката на местността, силната космическа енергия, която води тук баба Ванга и лековитите горещи минерални извори са превърнали мястото в магнит за туристите. Известната пророчица превръща местността в свой дом, именно защото мястото я зарежда с енергия.
През 1994 г. Ванга построява храма „Света Петка Българска”, който днес се посещава от хиляди вярващи и нейни поклонници. В негова близост е изграден манастирски комплекс с музейна зала, две камбанарии и зала за обреди. През 2011 г. е издигнат паметник в естествен ръст на пророчицата. Паркът около храма е отлично поддържан, може да си налеете вода от чешмата, от която тече топла и студена вода. Ако сте се почувствали енергични, изкачете възвишението Кожух, което е част от кратера на единствения български вулкан, угаснал преди милиони години.
Трявна и Дряново
Дряново и Трявна са два любими български града, които лесно могат да се достигнат с влак. Ако тръгнете от София ще трябва да се прекачите на гара Тулово. Ако пътувате от централна България, пътуването ще отнеме около 2 часа. Веднъж стъпили на малките, обновени гари в Дряново и Трявна, ще се пренесете десетилетия назад.
Трявна е добре поддържан подбалкански град с красив старинен център, обявен за архитектурен резерват с кокетни възрожденски къщи, малки работилници, красива часовникова кула и множество къщи-музеи. Трявна е отправна точка за много дестинации – Дряновския манастир, пещера Бачо Киро, Етъра.
До Дряново можете да стигнете с влак за по-малко от 30 мин, а за Дряновския манастир слезнете на спирка Бачо Киро. Маршрутът на Дряновската еко пътека следва атрактивното дефиле на едноименната река. Една от най-красивите пещери в България Бачо Киро се намира на около 300 метра от манастира. Тя е първата благоустроена пещера в България и е част от 100-те Национални туристически обекта.
Ивановски Скални църкви
Намират се на 20 км южно от град Русе, до село Иваново. Пътуването от София с влак до комплекса ще отнеме около 5 часа. Някои от влаковете са директни. Ако пътувате от централна България, то ще трябва да се прекачите в Горна Оряховица. Ивановските скални църкви са един от обектите в България защитени от ЮНЕСКО. Вижте специална галерия посветена на 10-те защитени обекти ТУК!
Това е манастирски комплекс от 20 средновековни църкви, килии и параклиси, които са били обитавани между 11 и 14 в. По време на Втората българска държава скалният комплекс е бил средище на духовния и културен живот. Хиляди вярващи са се стичали на поклонение. Стените на църквите са покрити с важни стенописи, които дават по-ясна представа за живота на българите тогава.
Главната църква на манастира се нарича „Света Богородица“. Изписана е с библейски и евангелски образи и сцените - “Животът на Йоан Кръстител”, “Обесването на Юда”, “Страстта Христова”.
Септември – Добринище
Едно от най-романтичните пътешествия не само в България, но и на Балканския полуостров е пътуването с теснолинейката свързваща градовете Септември и Добринище. Това уникално приключение ще ви покаже приказната природа на България. Малкото родопско влакче преминава през три планини, 35 тунела и изминава 125 км докато стигне до крайната си дестинация – Добринище. Маршрутът прекосява трите най-красиви планини у нас – Родопи, Рила и Пирин.
От прозорците на Алпийската железница на Балканите ще се насладите на много живописни местности, ще преминете край села и паланки, махали, гори и поляни, високи скални стени, хълмове и склонове обрасли с борове. Една от спирките на теснолинейката е жп гара Аврамово – най-високата гара на Балканския полуостров (1 276 м). В отсечката между спирките Света Петка и Аврамово се намират по-голямата част от тунелите.
Най-дългият е 315 м и се намира точно преди гара Аврамово. Теснолинейката е обявена за „Най-голямата железопътна забележителност в България“ и е включена в списъка на „Най-красивите жп линии в света“. Пътуването с последната българска теснолинейка е истинско приключени и се препоръчва не само за възрастни, но и за семейства с деца.
Ако предложените маршрути са предизвикали интереса ви, планирайте следващия си уикенд и се отдайте на приключението да опознаете България с влак!
Прочетете още:
Пътешествие с фуникуляр
Перфектните дестинации за жени, които пътуват сами
Ако на детето му прилошава по време на пътуване
Шест места с истории за любовта в България