В Индонезия сексуалното насилие е тема табу. Но в граничен град като Батам случаите на сексуален трафик и сексуално насилие са едни от най-многобройните в страната. За 20-годишната Риа Фебрианти противопоставянето на това табу е това, което движи работата ѝ в неправителствена организация, която помага на жени жертви.
Това е начинът за самата нея да се възстанови от нейното собсветно преживяване във връзка с минал инцидент на насилие. Днес тя е намерила подкрепяща общност с други младежи в Батам, които смело говорят срещу сексуалното насилие и трафика. Тъй като Риа се застъпва за правата на жертвите да докладват за своите случаи и да търсят възстановяване, тя продължава своето собствено пътуване, за да се излекува.
Нейната вдъхновяваща история разказват журналистите от Voice of America (VOA) в поредицата от кратки документални филми 52 documentary.
"Когато бях дете, не успях да видя Батам от по-широка перспектива и да видя недостатъците му. Но когато започнах образованието си, от началното училище до гимназията, най-накрая успях да видя, че Батам е транзитно място и поради това има много скрити пристанища, където хората могат да влизат и излизат от страната незаконно. И тъй като тези хора са в уязвими позиции, те често стават жертви на сексуално насилие и трафик", посочва Риа.
"Виждала съм много новинарски истории за деца, които се продават или стават жертви на детска проституция. Така че, въпреки че е развит град, все още има много възможности за извършване на престъпления. И така има много случаи на сексуално насилие, които не се съобщават", продължава тя.
В момента Риа работи като помощник за жени жертви във фондация Embun Pelangi. "Беше ми дадена огромна възможност да работя и да уча тук", казва момичето.
"Първият път, когато помогнах на жертва да докладва в полицията, си помислих, че тъй като полицията има специално звено за оказване на помощ на жертвите, те ще бъдат по-информирани в справянето с тях. Оказва се, че не е така. Те продължават да повтарят въпросите си и да питат: „Защо искаше да го направиш? Как можа да се поставиш в това положение?“ Никой не иска да бъде третиран по този начин", споделя Риа.
"Обикновено се справям с жертвите от момента, в който за първи път се свържат с нас. Опитваме се да ги предразположим, за да можем да преценим от какво имат нужда. Например, ако се чувстват зле физически, можем да ги заведем в болница. Можем да ги придружим в процеса на полицейско разследване," разказва тя.
Риа казва още, че е от голяма значение жертвите да бъдат третирани като приятели и служителите от организацията да бъдат прекалено официални или плашещи.
Риа също е член и бивш лидер на младежката доброволческа група на фондацията. Членовете обучават други млади хора в Батам относно сексуалното насилие и трафика на хора и се застъпват за правата на жертвите.
Научете още от видеото за работата на тази смела млада жена, историите ѝ с жертви на сексуално насилие и опитите ѝ за съвмества работа с полицията и по-добро прилагане на закона.
Прочетете още:
- Истинската жена воин: африканската кралица, която защити народа си от робството
- Гласът на безгласните: Как една журналистка от Индия се изправи срещу омразата с думи
- Вода за злато: как една индийска жена се изправи срещу природните стихии с песен
- Малка стъпка за голяма промяна: полицайката, която говори вместо онези, които не могат
- С достойнство пред несгодите: Историята на финансистката от Кения, която работи като кондуктор
- Модерните амазонки: Как група мексикански жени пребори стереотипите чрез спорт
- Бракът като присъда и сделка: какъв е животът на децата булки по света
- Нарисувай болката: как една корейска звезда победи онлайн заплахите и омразата с четка в ръка