Колкото по-топличко става, толкова повече желаем приключения! А какви по-добри приключения от пътешествията :)
Блаженият Августин е казал, че светът е като книга и който не пътува, стои само на първата ѝ страница. Абсолютно сме съгласни с него!
Не е нужно да отидете на другия край на света, за да се каже, че сте пътешественици. Най-добре е да започнете от родината си
Нека ви дадем идея за една прекрасна дестинация, която можете да посетите още този уикенд.
Става дума за Златоград! Това е най-южният град на България, почти до границата ни с Гърция. Сгушил се е в южната част на Родопите, а през него минава река Върбица. Златоград е учудващо красив и горд малък град, който по уникален начин е успял да съхрани своите традиции и атмосфера.
Има две основни неща, на които трябва да обърнете специално внимание, когато отидете в града – Етнографския ареален комплекс и въртяното кафе.
Комплексът е съчетал в себе си разнообразни културно-исторически обекти като различни видове работилници – терзийска, тъкачна, гайтанджийска, сарашка, ножарска, златарска и грънчарска. Отделно на това е къщата музей на Александър Чанов – заможен производител на аби и търговец на тютюн.
Музеят е в общ двор с механа "Беловидово" като двете сгради са свързани посредством топла връзка и представляват своеобразен архитектурен ансамбъл от втората половина на ХІХ век. Интересното е, че въпросната механа едно време е била лятната къща на Чанови, докато сегашният музей – зимната.
Покъщината е запазена и наистина заслужава внимание, както и традиционните облекла – носиите. Всяка носия разказва своя уникална история! Знаете ли например, че неомъжените момичета не са носили престилки? А омъжените пък не са бродирали – това е било задача на девойките, която научават след 12-тата си годишнина и практикуват, докато се оженят.
А знаете ли, че бродериите по всяка престилка и носия са били точно определени за всеки род, като така са представлявали своеобразен семеен герб.
Още по-интересен е фактът, че когато търговецът Александър Чанов е товарил стоката си, го е правил върху камили, които са влизали в двора пред къщите му. След това керванът е тръгвал по определен път, за да пренесе стоката до различни пазари из Османската империя и съседни на нея държави.
Още толкова много истории, митове и легенди се крият в Златоград, които можете да научите от местните или пък от екскурзовода в етнографския ареален комплекс. Не забравяйте обаче и за въртяното кафе!
То се намира до комплекса в едно мъничко заведения, което не блести нито с модерна обстановка, нито пък с високи цени. Кафето струва 1,20лв, прави се на джезве и ако кажете, че го искате със захар, ще видите „чудото“ на въртенето.
Жената го слага чашките върху чинийки, чинийките върху поднос, след което застава на по-широко и видимо място и просто обръща подноса с все кафе и посуда във въздуха.
Из Златоград се разхождат едни изключително любвеобилни кучета, които са без официален стопанин, но всички местни се грижат дружно за тях. Най-важното обаче е, че „Четири лапи“ се е погрижила животните да са кастрирани и маркирани, освен това са напълно безопасни.
Няма да ви е скучно в Златоград, особено ако целта ви е да избягате за малко от стреса на работата, домакинстването, трафика и т.н.
Отправите ли се към този град, задължително минете и през Хасково! Градът е също толкова красив и китен, само че доста по-голям. Там се намира и монумента Света Богородица.
Положена на Младежкия хълм, изградена от полимер-бетон, 14 метра висока и 80 тона тежка, това е най-високата статуя на Божията майка с Младенеца в света.
Има си и сертификат от Гинес, надлежно положен на видимо място. В параклиса можеш освен да запалиш свещичка и да се помолиш, да запишеш съкровеното си желание на листче.
Помнете обаче, че можете да пожелавате неща само за себе си, не и за близките ви, защото всеки сам отговаря за желанията и съдбата си.
И за да се мотивирате истински да посетите Златоград, можете да разгледате галерията ни, посветена на града, в галерията ни ТУК!
Прочетете още:
Влюбени в България: Легенди от Триград
Кои са любимите ни дестинации в България
Природна приказка: Дряновският манастир (Видео)
Ковачевица: кътче от рая в Родопите