Какво иска един съвестен стопанин на куче? То да е здраво и щастливо, така че да бъде част от семейството колкото се може по-дълго време. Това трябва да е задача номер 1 за всеки човек, който има домашен любимец. Повечето стопани знаят това и се грижат отговорно за кучето – осигуряват му добра храна, редовни физически натоварвания и, ако породата го изисква – необходимите козметични процедури.
Малко обаче от нас знаят, че нуждите на едно куче не приключват дотук. Както и при хората, грижата за денталната хигиена е от особено значение за поддържането на високо качество на живот. Едва ли сте си давали сметка, но всъщност как очакваме едно куче да има здрави зъби и венци, ако не се грижим за това?
Някак интуитивно предполагаме, че ролята на четка за зъби играят кокалите и това донякъде успокоява съвестта ни, ако въобще дори се сещаме за този проблем. А той съвсем не е маловажен – твърде често, когато ние започнем да имаме съмнения, че нещо с кучето не е наред, то вече е напреднал стадий на възпаление на венците и има доста развалени зъби.
Според ветеринарния лекар д-р Николай Първанов, един от първите и най-лесно забележими признаци е лошият дъх. Често хората си мислим, че лошият дъх е едва ли не нещо, което върви в комплект със самото куче, но това не е вярно - в повечето случаи подсказва за някакъв проблем!
Промяната в цвета на зъбите и венците също подсказва, че има някакъв проблем. Тъй като по зъбите се отлага зъбна плака, те придобиват сиво-кафяв цвят, а венците се зачервяват и кървят. Ако проблемът се задълбочи, той може да рефлектира и върху поведението на кучето - апетитът му намалява, не е изключено да започне да слабее, да не позволява да го галят по главата и др.
Лекарят съветва още грижата за зъбите и венците да се превърне във всекидневие, а да не се приема като тежест. Профилактиката е от сериозно значение и затова поне веднъж годишно стопаните трябва да водят любимеца си на контролен преглед.
Какво трябва да знаем, за да избегнем потенциалните рискове за здравето на нашия приятел и да му осигурим комфорта и грижата, която заслужава?
На първо място, да се информираме, че поддържането на денталната хигиена на кучетата не е някаква прищявка или каприз, а най-естествена част от грижата ни към тях. Зъбите при кучетата не служат само за да гризе кокали или да дъвче – то ги използва в игра с други кучета, за почистване на козината и за да носи различни играчки и предмети. И също както при хората, зъбите имат и социална функция – едно куче се чувства силно и във форма, когато разполага със зъбите си, а не когато е беззъбо и беззащитно.
Ето защо грижата за венците и зъбите е редно да започне още от най-ранна възраст – и, да, това означава и четкане с четка. Може да звучи налудничаво или странно, но всъщност е съвършено логично – кучето има зъби като нашите, а историята е доказала, че четката и пастата се справят доста добре с почистването на плака! Разбира се, четката е специална, пастата – също, но иначе процесът е същият.
Другото, което можете да осигурите на кучето, са, разбира се, любимите му дентални лакомства, от типа на Pedigree DentaStix – нещо, което нито едно куче не отказва, защото са вкусни и представляват някакво, макар и дребно, предизвикателство за тях. В процеса на гризане обаче лакомствата вършат много съществена работа – дезинфекцират устата, отстраняват зъбния камък имасажират венците, което ги заздравява.
Можете да давате на животното подобни продукти всеки ден и така да осигурите още една бариера пред развитието на инфекции и възпаления в устната кухина.
Така че – ако имате куче за пръв път или пък досега не сте чували за това, че трябва да полагате всекидневни грижи за зъбите и венците на любимия си приятел – захващайте се бързо и му осигурете това, което заслужава, а то със сигурност е най-доброто.