Цял живот ни учат, че хората със силен характер имат пълен контрол върху емоциите си. Възприемаме изпускането на нерви и свръхчувствителността като негативни модели на поведение. Мъжете не трябва да плачат, а жените не трябва да показват, че са зависими. Накратко, с обидно обобщаващ тон, тези, които не могат да сдържат сълзите си по време на драматична сцена, се смятат за по-слаби. Е, днес ще се опитаме да развенчаем този мит.
Сълзите са естествена реакция на организма, която може да изразява палитра от различни емоции - радост, тъга, болка. Оказва се, че чувствителните хора, които плачат по време на филм, са всъщност многопластови алтруисти и могат да осъществяват дълбока връзка с хората около тях. Те знаят как да надникнат в чуждия вътрешен свят и да открият с лекота причинно-следствените връзки в съзнанието на събеседника си, което е категоричен белег за висока емоционална интелигентност.
С други думи казано, това са качества, които носят родените лидери и вдъхновители, които притежават необходимата вътрешна сила да променят света.
Спомнете си за тази статия, когато отново видите сълзи в очита на някого по време на филм, вместо да го гледате с насмешка. А когато самите вие усетите, че не можете да контролирате емоциите си, пуснете ги да се излеят на свобода - това не е повод за срам, а привилегия.
Още по темата:
- Защо мъжете не плачат пред другите
- "Ода за женските сълзи", Мадлен Алгафари
- Губим ли женската си същност?