От 16 до 31 януари в столицата ни ще се проведе "Sofia MENAR Film Festival", който всъщност е логичното продължение на филмовия фестивал "Цветята на Корана", провеждащ се у нас от 2009 г. насам.
По време на двете седмици от тазгодишното издание на проявата ще можем да видим 56 премиерни за България заглавия от страните в региона на Близкия Изток и Северна Африка.
Сред интригуващите ленти са палестинската "Хабиби", отличена с 4 награди на фестивала в Дубай (включително и за най-добър филм), както и историческата драма "По морския път на коприната", сочена за най-скъпата иранска продукция до момента, чийто бюджет надхвърля 10 млн. долара.
Паралелно със столицата жителите на Бургас, Варна, Велико Търново и Пловдив също ще могат да видят някои от прожекциите.
Киното на Мароко ще бъде представено от абсолютния хит в страната за 2012 г. – комедията "Андалусия, моя любов" и предизвикателния "Любов в медината", отличен с наградата за най-добър филм и тази на публиката от кинофорума в Рабат.
"Sofia MENAR Film Festival" ще предложи много силна турска селекция, включваща последния филм на Юмит Юнал "Нар", получил приз на журито от фестивала в Анталия, а освен това ще оценим и вечната Клаудия Кардинале в тунизийската продукция "Връвта". Малцина, може би, знаят, че актрисата е родена в Тунис и цели 50 години след последната си филмова роля там, се завръща на снимачната площадка в родината си.
Фестивалът ще постави фокус и върху събитията в Кайро с три филма. Документалният дневник от площад Тахрир "Бунтът" ще има своята европейска премиера у нас. Артистичният "Шумът на Кайро" ще представи арт сцената в египетската столица, а във "Фокус: Кайро" и "Бягство от Кайро" - са проследени трудните взаимоотношения между мюсюлманин и християнка.
Късометражната програма на фестивала включва 18 заглавия, разделени в три блока – Цветята на Корана: Близък Изток, Африка и Ориент. Всички те ще могат да бъдат видени в "Dada Cultural Bar". Пак там на 27-ми януари ще бъдат показани и демонстрации на калиграфски умения с къна.
"Sofia MENAR Film Festival" се организира от сдружение "Позор" със съдействието на посолствата на Иран и Палестина и Френски културен институт – София.
* "Menar" (произнася се и "манар") на арабски означава "фар", "пътеводна светлина", "светило". Производна е на думата "нур", която на арабски значи "светлина". В българския език е влязла от османотурски под формата на думата "минаре" или "кула", която осветява пътя.
* Фестивалът подкрепя кандидатурата на София за европейска столица на културата през 2019 г., a цялата му програма можете да видите ТУК.