Вече сте у дома с новороденото си бебе и е време да започнете с изграждането на ежедневния график от грижи за него. На първо място, разбира се, е бебето да е нахранено и да е на топло.
Бебешката кожа обаче никак не бива да се пренебрегва. Тя е деликатна също както и имунната система на новороденото. Парфюми, перилни и почистващи препарати, бои и др. лесно влизат в контакт с бебешката кожа и могат да доведат до зачервяване, раздразнения, сухота и обриви.
Има няколко важни правила, които трябва да спазвате, за да се радвате на здрава, гладка, фина и нежна кожа на вашето бебче.
При раждането кожата на бебетата е набръчкана и покрита от един специален предпазващ слой – верникс, който отпада през първата седмица. Не е нужно да се опитвате сами да го свалите като търкате и триете кожата или го мажете с кремове и лосиони. Ако бебето се роди след термин този слой често липсва.
При новородените с пълна сила важи правилото - колкото по-малко, по-добре!
И така - какво да правите, за да предпазите максимално вашето бебе от алергии и обриви:
Не е необходимо новороденото да се къпе всеки ден. Твърде честите бани (повече от 3 пъти седмично) през първата година на детето лесно води до премахване на защитния липиден филм, който покрива кожата и играе ролята на бариера. Така тя става уязвима на заобикалящите я потенциални алергени.
С изключение на областта около устата и под памперса, бебетата не се цапат. През първия месец дори е достатъчно леко да почиствате с мокра нежна гъба 2-3 пъти в седмицата бебешката кожа. Устата и седалището ежедневно трябва да се почистват с вода или специални мицеларни лосиони предназначени за тези зони.
В никакъв случай не ползвайте мокри кърпички. Независимо от описанията на опаковката колко са щадящи, при всички положения съдържат един от топ алергените през последните няколко години, а именно – катонът.
Внимавайте с бебешката козметика. Имунната система на новородените е незряла. В случай, че в семейството има история за кожни проблеми, алергии или астма, това още повече трябва да повишава вниманието ви за всичко, което се докосва до кожата на вашето дете.
Изпирайте новите дрехи, преди да ги облечете на бебето. Използвайте специални бебешки перилни препарати без оцветители, с по-малко или липсващи аромати. Перете дрехите и спалното бельо на бебето отделно от това на възрастните. Подбирайте ги да са от меки материи, както и да няма етикети или ръбове, които да наранят нежната кожа.
Много чест проблем през този период е подсичането по дупето и гениталиите. Всички знаят, че основен принос за това имат триенето, повишената влажност, прегряване и дразнене на кожата от изпражненията и амоняка в урината. При по-леките форми на подсичане може да се справите сами без необходимост от лекарствена намеса.
За целта сменяйте често памперсите, сменяйте ги веднага след като се изцапат, измивайте кожата там внимателно с вода, като премахнете хубаво остатъците от крем, урина и изпражнения.
Много важно след това е кожата да се подсуши хубаво, но не с триене, а да оставите бебето голо за малко, или с леко попиване с мека кърпа. След като кожата е добре подсушена, вече може да нанесете крем, който да възстановява кожната бариера и сам по себе си да няма потенциал за допълнителни раздразнения.
Ако обривът не започне да затихва до 2-3 дни е препоръчително да потърсите дерматолог или педиатър.
Има още един важен момент в ежедневната ви грижа за нежната кожа на бебето. Това е масажът. Както галенето това е метод, с който да засилвате емоционалната си връзка с детето, да му предавате любов и сигурност.
Категорично е доказано, че докосвайки бебето по този начин, спомагате както за неговото емоционално, така и за по-доброто му физическо здраве. Масажираните и галени бебета са по-спокойни, спят по-добре и плачат по-малко – мечтата на всяка майка!
Няма специални техники за масажиране. Просто го сложете на стабилна основа в топла стая, затоплете малко бебешко олио в ръцете си и започнете нежно да го нанасяте по гърдите и по протежение на ръцете и краката. И бъдете сигурни, че веднага ще бъдете възнаградени с усмивка от вашето съкровище.