Колкото и спорно предаване да е Биг Брадър, всеки него сезон успява да предложи на обсъждане в обществото теми, които наистина заслужават внимание.
В този сезон, макар да беше наречен „Сезонът на любовта“, виждаме много малко любов и много други, често негативни чувства.
В последните дни основна тема за разговор беше емоционалният срив на дизайнерката Мегз, заради който се наложи намеса на лекар.
Използваме тази случка само като повод да поговорим с психотерапевта Детелина Стаменова за причините, заради които може да се стигне до такава крайна реакция, как да реагираме, когато ние сами се почувстваме така или някой наш близък изпадне в такова състояние.
И обещаваме, че това няма да е последният път, в който говорим за емоционалното здраве. То особено при жените, е изключително важно, но за съжаление – дълбоко неразбрано.
Първо да уточним какво е паник атака?
Паниката е внезапен, всепоглъщащ страх, който е свързан с много силни физически усещания като учестен пулс, изпотяване, треперене, недостиг на въздух, чувство на задушаване, болки в гръдния кош, гадене, замаяност и страх от загуба на контрол.
Нямам как да разберем със сигурност какво се е случило с участничката в предаването, но нека приемем, че това нейно състояние наподобява паник атака, но по-скоро се касае за хистерия, ако съдя по цялостното ѝ представяне.
Каприз ли са тези състояния?
Не. Това са състояния, които не могат да бъдат контролирани.
Как да реагираме, ако някой наш близък изпадне в такова състояние пред нас?
Преди всичко самите ние не трябва да се плашим. От такова състояние не се умира, колкото и да му се струва така на страдащия. Гушнете и успокойте колкото е възможно. Ако трябва, приканете го да си легне и го завийте с одеяло.
Уверявайте непрекъснато, че всичко ще бъде наред. След няколко минути ще отмине и тогава вече можете да поговорите спокойно за причините и евентуалното лечение.
Как да реагирам, ако на мен ми се случи?
Когато човек получи за първи път такъв пристъп, обикновено отива на лекар, защото усеща, че нещо с тялото му не е наред. Личните лекари лесно улавят каква е причината за задуха и сърцебиенето.
Но като цяло човек трябва да умее да наблюдава себе си и реакциите на тялото си. Колкото повече се познаваме, толкова по-ясно ще можем да разчитаме сигналите и да се грижим за себе си.
А скъпа ли е терапията?
Всъщност не. Има една разпространена заблуда, че терапията продължава дълго време и струва много пари. Че едва ли не цял живот трябва да се ходи.
Това не е така. Паническите атака например могат да се овладеят с не много дълга терапия, стига човек да потърси помощ навреме.
Още за Биг Брадър и темите, които повдига:
- Ако аз изневерявам - може, ако ти ми изневериш - гориш!
- Ники Кънчев: Животът е един-единствен, семейството - също
- За родните випове и други пороци