КАК да бъдем верни на себе си? Въпрос, който може би не си задаваме достатъчно, а трябва. Да търсим истината за себе си. Своята истина. В епизод 4 на новия „ПодКАКст с Ei Bo” фокусът е този. Точният гост по темата е Гери Турийска. Тя вярва в истинността и я прилага във всичките си посоки – писане, поезия, музика и обгрижване на любимата „Пощенска кутия за приказки“.
Разговорът стартира съвсем извън рамките, след като с подкрепата на госта, водещият къса листа със сценария и въпросите си. Но това е избор да бъдеш верен на себе си.
Дискусията преминава през темите за вярност, доверие, мястото на поезия в животите ни, музиката като израз на душата, изкуство по време на пандемия и още немалко. Ето и някои от акцентите:
На въпросът „Какъв ще е светът, ако няма поезия?“, тя отговаря:
„Много тъжна история. Много тъжна. Поезията е една комбинация от литература, музика и изобразително изкуство. Това за мен е изкуството, което съчетава всички други изкуства в себе си. Рисуваш картини с думи и те имат ритъм, както има и музиката. Смятам, че е най-доброто човешко изобретение. Ако може въобще да се говори за изобретение, когато става дума за изкуство. Може да се изгубиш, може да изградиш цели светове, и то буквално в 4-5 реда. Може да те пренесе на някое място, да затвориш очи и да си точно там, в този момент. Така че, свят без поезия не е хубаво.“
За пандемията Гери отбелязва, че „много творци по цял свят използваха момента, в който трябва да си стоят вкъщи, за да напишат цели албуми, книги, спектакли, филми…доста креативен шамар. Изобщо всеки излезе от този период с нов материал. От време на време този шок не е лош за изкуството.“
Когато стане дума за изкуство, категорична хипотеза е, че то дава усещане за свобода.
„Това му е смисълът на изкуството. Смисълът да правим нещо чрез него. Да се себеизразяваш, да се асоциираш с други като теб, да общуваш и да преживяваш този живот с всичките си сетива.“
Гери допълва и че музиката е нейната свобода.
„За да бъдеш верен на себе си, трябва да можеш да се държиш на интервюта така, както искаш да се държиш в момента, както се чувстваш с този конкретен човек, независимо дали те гледат още двама, или две хиляди, или два милиона. Не трябва и да се пишат песни, мислейки кой ще я върти и на какво друго трябва да прилича. Тотално грешна представа и причина е това, занимавайки се с изкуство, под каквато и да е форма. Трябва да е твоя нужда, твое преживяване, твое споделяне.“ – споделя като обобщение Гери Турийска.
За мисията на „Виж сега, моето момиче“ и КАК да бъдем верни на себе си в 50 минути – гледайте още в пълния епизод 4 на „ПодКАКст с Ei Bo” в платформите на NovaPlay, Vbox7 и Youtube канала на Ei Bo.
ПодКАКстъри, до нови ПодКАКст въпроси!