Газлайтингът е вид психологическо насилие, което влияе негативно на самочувствието на жертвата, както и на психичното ѝ здраве. Терминът се ражда от популярен филм от средата на 40-те години, в който съпруг подлага жена си на системни манипулации до момента, в който тя наистина започва да вярва, че полудява и страда от психическо разстройство. Днес, близо 80 години след екранизацията на филма, темата за този тип насилие е повече от актуална, но сякаш не сме достатъчно запознати с нея.
Особеното при газлайтинга е, че жертвата често не може да разпознае признаците му, а в ролята на насилника, колкото и невероятно да звучи, може да бъде не само интимен партньор, както е при домашното насилие, но и друг член на семейството, работодател, колега и дори приятел. С масовото използване на социалните мрежи, особено по време на и след COVID пандемията, това явление се пренесе и в онлайн пространството.
Веднага изниква въпросът – как да разпозная този тип манипулация?
Проблемите, които жертвите на газлайтнига разиват, са:
► Тревожност
► Депресия
► Симптоми на посттравматичен стрес
► Ниско самочувствие
► Съмнение и несигурност в себе си и в заобикалящата реалност
Макар и някои от тях да го правят несъзнателно, газлайтърите омаловажават емоциите на жертвите си и подкопават тяхното самочувствие и възможността им за реална преценка на ситуациите. Често те използват жертвите си, за да оправдаят собственото си разрушително поведение с аргументи като: прекалено си емоционален/на; това не съм го казал/а наистина; въобразяваш си; преувеличаваш и др. Те редовно отричат факти, които всъщност са се случили; използват най-уязвимите страни на жертвите срещу тях самите и изкарват себе си жертва.
Как да се справите с газлайтинга?
Възстановяването от този тип насилие е напълно възможно, но трябва да се подготвите за дълъг и нелек процес. На първо място е важно да прекъснете напълно контактите с насилника. В крайна сметка газлайтърите се хранят с вниманието, което им отделяме, и губят интерес, когато спрат да го получават. Ако обстоятелствата налагат общуване с газлайтъра, то при всички случаи не влизайте в спорове с него – дори да се опитате да обясните своята гледна точка, нищо от това няма да достигне до насилника, който в повечето от случаите е неспособен да изпита угризения за постъпките си.
Неизменна част от процеса на възстановяване е преоткриването на себестойността и възвръщането на самочувствието – обградете се с позитивни хора, които ви оценяват и ви карат да се чувствате добре. Споделянето на опита с други хора и групите за взаимопомощ също биха били полезни.
Психологическият тормоз е не по-малко опасен от физическия и е изключително важно да бъдем информирани, за да разпознаваме сигналите навреме. Именно затова Ареа 05, Дистрикт 30, Зонта Интернешънъл организира проекта „НЕ на кибернасилието над жени и деца“, съвместно с експертите от отдела за киберсигурност на ГДБОП. Чрез него редица ученици, преподаватели, служители в компании и неправителствени организации, и родители се обучават по темата за насилието онлайн, като резултатите от проекта ще бъдат обявени на заключителна конференция на 15 април 2022 г. в хотел Best Western Plus Hotel Expo Sofia.