В горещите и влажни дни вероятно усещате кожата си лепкава и нагрята, а въздухът може да е толкова тежък, че дишането да стане затруднено. Но защо влажността на въздуха ни кара да се чувстваме толкова „задушно“?
Колкото по-висока е влажността - количеството водни пари (влага) във въздуха, толква по-затрунено е отделянето на излишна телесна топлина чрез пот, съобщават от Live Science.
Обикновено, когато потта се стича по повърхността на кожата ни, топлината от тялото ни изпарява потта във въздуха, като по този начин охлажда кожата ни.
Влажността на въздуха обаче пречи на потта да се изпарява толкова лесно, тъй като околният въздух вече е с високо съдържание на влага и не може да поеме повече. И колкото по-малко влага се изпарява от кожата ни, толкова по-горещо и задушно ни става.
Високите температури засилват ефекта, тъй като топлият въздух задържа повече влага, отколкото хладният.
Горещият и влажен въздух е не само тежък и лепкав върху кожата, но и труден за дишане. Но "тежестта" му не се дължи на високото съдържание на водни пари. Молекулите на водните пари, които изместват част от азота и кислорода на сухия въздух, всъщност имат по-малка плътност, което означава, че влажният въздух всъщност е по-лек от сухия.
Но тъй като водните пари отделят малки количества от тези газове, във влажния въздух има по-малко кислород за дишане. Освен това телата ни вече са натоварени от прегряването, така че ни се струва, че самото дишане изисква повече усилия от обикновено.
Добрата новина е, че организмът ни може донякъде да се адаптира към високите температури и високата влажност.
За пълната аклиматизация са необходими средно от 9 до 14 дни, в зависимост от физическото състояние, размера на тялото и предишната аклиматизация", казва Лари Кени, професор по физиология и кинезиология в Пенсилвания, в имейл до Live Science.