Отвсякъде чуваме и четем, че трябва да пием достатъчно вода, за да бъдем здрави. Е, колкото и да е полезна водата, оказва се, че и при редовната ѝ консумация има къде да сбъркаме. Важно е не само да пием много вода през деня, но и каква точно вода пием.
Една от най-предпочитаните опции, особено когато сме навън, е бутилираната минерална вода. Специалистите обаче редовно алармират, че не е добре да се прекалява с минералната вода.
Минералната вода се добива от подземни източници, които се контролират от държавните органи. Обикновено те са с повишена минерализация и много други елементи. Изворните води също се добиват по този начин, но при тях нивата на всички елементи са по-ниски. Те се бутилират почти без никаква предварителна обработка. Трапезните води са от подземен или надземен източник и търпят обработка, преди да бъдат бутилирани.
Как да направим своя избор за вода?
Минералните води имат профилактично и лечебно действие Много от тях съдържат микроелементи, за които все още не е известно как действат на организма. Ако предпочитате да пиете минерална вода всеки ден, трябва да знаете, че тя съдържа високи нива на флуорид. Количеството е 1 мг/литър. За организма не е добре да има недостиг на веществото, но не трябва и да се прекалява с него. Може да познаете, че сте прекалили с водата от този вид, ако по зъбите ви започнат да се появяват жълти петна.
Ако прекалите с минералната вода, можете да стигнете и до алкализиране на организма, което от своя страна натоварва бъбреците. Това е една от причините педиатрите да не я препоръчват за бебета. Тази вода съдържа и натрий, който натоварва и отделителната система, която все още не е развита в този период.
Най-добри са слабо минерализираните води за ежедневна консумация. Те и преобладават основно на пазара. Трябва да обърнете внимание и от кой район се добива водата. Хубаво е това да бъде от екологично чистите места на страната ни. На много от тях са кръстени и самите води, които се продават.
Добрата новина е, че в България водата е с ниска минерализация. Тези, които са с висока минерализация, се предписват само с лечебна цел и не са масово достъпни. Все пак, редуването на минерална вода с изворна и трапезна е препоръчително, защото всяка вода си има своята специфика и доставя на организма различни и полезни вещества.
Когато времето е по-топло не оставяйте бутилките на пряка слънчева светлина. Прекомерното загряване на пластмасата води до разграждане на вредни вещества във водата и по този начин те попадат и в организма ви. Това може да доведе до натравяне и здравословни проблеми в дългосрочен план.
Хубаво е самата вода да се съхранява в стъклени бутилки по възможност. Те могат спокойно да се оставят на слънце и няма да имат отражение върху водата, както се случва с пластмасовите.
Прочети още:
- Безопасна ли е наистина за пиене чешмяната вода?
- 12 лесни трика, с които да увеличим ежедневния си прием на вода
- Чаша вода на празен стомах: ритуалът, който трябва да започнете още днес
- Сбъдни най-съкровеното си желание за седмица с чаша вода