Времето застудява, пуснахме отоплението, децата ходят на градина и един голям кошмар за родителите се завърна – непобедимата задна хрема.
Този прозрачен носен секрет сякаш не може да изчезне от нищо, пречи на децата да спят спокойно и често е причина малките да не посещават детска градина със седмици.
По-големите пък са заети да се чешат насън, защото сякаш от нищото по сгъвките на коленете и лактите, а понякога и по бузите, се получават сухи петна, които сърбят и не минават от никакви кремове.
Е, това са есенно-зимните алергии и борбата с тях трябва да е с всички средства.
На какво се дължат „есенно-зимните“ алергии?
Наричаме ги условно есенно-зимните, за да ги различим от сенната хрема, която се появява през пролетта и лятото при цъфтежа на полените.
През зимата дразнителите са други – сух или прекалено влажен въздух в затворените помещения, високо ниво на прахови частици и най-вече акари, които живеят с нас в домовете ни.
„Между 15 и 20% от хората имат алергия към акари“, обяснява
д-р Албена Бъчварова, детски алерголог с дългогодишна практика.
Какво представляват акарите
Те са невидими за окото, с дължина между 0.2 и 0.3 мм. Имат осем крачета, подобно на паяците, кърлежите и останалите членове на семейство Арахиниди.
Домашните микрокърлежи са често срещани в домовете ни - матраците могат да съдържат около 2 милиона акари.
„Оптимална среда за тяхното развитие и размножаване са температури между 20°C и 25°C и влажност на въздуха между 60% и 70%.
Живеят средно около 3 месеца и имат голям потенциал за размножаване, като женските снасят между 30 и 120 яйца. Хранят се с нашите кожни отпадъци - излющени епидермални клетки, косми, пърхот.
Популацията от микрокърлежи в леглото може да се разрасне от 1 до 1,000,000 в рамките само на няколко седмици“, разказва още
д-р Бъчварова.
През зимата условията за размножаване на акарите се благоприятстват от по-топлия въздух в стаята, високата влажност (простирането на прането в стаите за сън е абсолютно забранено) и рядкото проветряване.
Как да почистим дома си така, че да не причинява алергии
Никога не може да е идеално чисто, така че не си поставяйте непостижими цели. Но можете да спазвате няколко правила, които значително ще облекчат алергичните пристъпи на семейството.
- Чаршафите се сменят всяка седмица и се перат при 60 градуса
- Не се сушат дрехи в помещенията, в които се спи, или ако нямате друг избор, сушете през деня и проветрявайте старателно. Все пак обмислете купуването на сушилня.
- Прахосмучете често и обирайте праха с леко влажна кърпа
- Почиствайте редовно матрака, възглавниците и меката мебел с препарат против акари
Какъв препарат против акари да изберете
Това е относително нова категория почистващи продукти за матраци и мека мебел, в която могат да се открият и биоцидни, и натурални продукти.
Когато става дума за дом с деца, за предпочитане са натуралните продукти като ExAller®.
Спреят ExAller® срещу домашни микрокърлежи съдържа единствено естествени съставки, които имитират феромоните, използвани от акарите за комуникация. Трябва да се напръска върху памучно покривало, което покрива матрака и възглавниците и вследствие на привличащите съставки в разтвора ExAller® микрокърлежите ще мигрират от матрака и възглавницата, като така могат лесно да се елиминират като се изпере покривалото в пералня при 60°C .
Предимството на този вид средства са:
- 100% натурален произход, без инсектициди.
- Разтворът е безвреден - не са описани странични ефекти. Подходящ е за използване и в домове с домашни любимци.
- Активното третиране елиминира 99% от домашните микрокърлежи.
- Лесен е за употреба и ефективен
Има клинично доказани резултати – в проучване проведено при 40 деца с алергия към акари, значително намалява всички оплаквания на алергичния ринит след 2 обработки на матрака.
Колко сериозна е алергията против акари?
Ранното излагане на алергени от домашни микрокърлежи при децата увеличава риска от астма, а децата с чувствителност към микрокърлежи са с 5 пъти по-голям риск за развитие на бронхиалнаастма.
Консултирайте се със специалист - алерголог при всяко съмнение за алергия към домашни микрокърлежи.