Искаме да ви запознаем с архитект Ивета Попова - носител на първо място за награда на публиката и второ място за интериорен дизайн на годината.
Срещнахме се с Ивета, за да научим повече за работата на интериорните дизайнери, за това какви са тенденциите за дома и как да обзаведем нашия собствен такъв.
Ивета обича хубавите детайли, но смята, че идеалният интериор е уютен, без да е претрупан с излишни вещи.
Така е и в собствения ѝ дом - има много малко декорации и картини, само тези които наистина харесва и смята, че влагат усещане в стаята.
Тя споделя пред Edna.bg от къде е започнала и как вие можете да направите дома си уютен и различен. Точно по ваш вкус!
За себе си тя казва: "Аз съм работохолик, дейна съм, обичам да се развивам и да творя.
Перфекционист съм и детайлите ми правят впечатление.
Добре измислените детайли отличават една сграда или интериор, те са финалният щрих на твореца!"
Разкажи ни повече за професията ти, как обикновено протича един твой работен ден?
Моята професия е доста непредсказуема и рядко се побира в един стандартен работен ден от 9-18.00.
Често оставам в офиса до 8-9 вечерта, ако има спешна задачка за предаване може и изобщо да не се спи.
Това, на което държа, обаче е спортът. Задължително тренирам три пъти в седмицата, като предпочитам динамични спортове като тенис и скуош. Това е моят начин да се разтоваря от стреса и да се заредя с нови, свежи идеи.
Кога разбра, че това е нещото, с което искаш да се занимаваш. Как и какво те вдъхнови интериорният дизайн да се превърне в твоя професия.
Истината е, че до последно се противях на идеята да се занимавам с архитектура и дизайн.
Моята майка е архитект и винаги ми е казвала каква страхотна професия е това, съответно аз на инат отговарях, че точно това никога няма да го правя.
Исках да стана моден дизайнер, което за щастие ми се размина( на мен и на широката публика). Винаги съм рисувала, това бе моята страст и хоби.
Когато бях на 16, обаче имах странен сън. Сънувах страшно красива църква, с уникален кръгъл купол, целият изрисуван с цветни фрески.
Отгоре през стъклата влизаше светлина, а аз стоях в средата и си мислех колко е красиво това свято място.
В един момент осъзнах, че аз го бях проектирала. Събудих се и реших, че това е знак и че искам да стана архитект.
Колко време отнема направата на един проект за интериорен дизайн – и съответно – осъществяването му?
Това е относително и зависи от размера на жилището и в какво състояние е то.
Обикновено пълното изясняване на концепцията и подбора на материалите отнемат около три седмици, максимум месец.
Разбира се, най-важното е с клиента да сме на една вълна, за да се случват бързо нещата. Реализацията се случва в рамките на два- три месеца.
С какви клиенти работиш повече – традиционалисти или експериментатори?
Обикновено, клиентите се спират на нашето студио, защото виждат себе си в интериорите и екстериорите, които правим.
Определено предпочитаме да се наричаме „експериментатори“, така че и клиентите ни се оказват такива! Трябва да призная, обаче, че като цяло българите сме малко по-консервативни и често в началото се подхожда плахо, но когато има доверие всичко в последствие се нарежда.
Разкажи ни по-подробно за актуалните тенденции в интериорния дизайн – при цветовете, формите, разположението на мебелите и обзавеждането на един апартамент или къща? Какъв е домът на 2016-а?
За мен домът на 2016 г. е просторен, с много светлина, естествени материали и цветни акценти. Това май винаги е на мода?
Актуални в момента са предмети и финиши в медно, дамаски в сивата гама, с високо съдържание на вълна, естествено дърво и като цяло по-тъмни цветове и меки тонове.
Лъскавото бяло не е толкова предпочитано от около 1-2 години. Нежно розово и светло люляково, които преливат един в друг - все романтични цветове, които те карат да мечтаеш...
Може ли интериорният дизайн да е създаден с не дотам висок бюджет, но въпреки това да излъчва уют и стил? Ако може – как точно?
Разбира се, че е възможно, но е далеч по-трудно. Това е нашата задача като професионалисти - да ориентираме клиентите си за кое си струва да се дадат пари и от къде може да се спести, така че с оптимален бюджет да се постигне максимален ефект.
За мен осветлението, седалната мебел (диван и кресла), както и столове за трапезарията са изключително важни елементи от интериора. При тях много си личи, ако нещо не е качествено и не би трябвало от тях да се пестят средства. Още повече, че те имат и директна връзка с комфорта на обитаващите в жилището.
Баните и техните финиши, също не са без значение, а преддверието, пък е визитната картичка на всяко жилище.То трябва да бъде просторно и за предпочитане с достъп на естествена светлина.
Какви съвети бихте могли да дадете на хората, които са се заели със задачата сами да обзаведат и декорират жилището си?
В този случай съм пристрастена и ще ви отговоря така : Доверете се на професионалисти.
Добрият дизайнер ви спестява скъпи грешки и много, много нерви. Той е актив, а не пасив!
И ако все пак решите да се справяте сами, то бъдете смели, експериментирайте.
Създайте цялостна концепция за жилището си с общ дух и идея и, разбира се, се заредете с много, много търпение.
Вижте част от проектите, върху които е работила Ивета в нашата галерия. Вярваме, че те ще ви вдъхновят и заредят с много нови и свежи идеи за вашия мечтан дом.