Саша Фролова е родена в Москва през 1984 г. Има различни специализации в сферата на графичния дизайн и съвременното изкуство, а нестандартните ѝ пърформанси и неподправен сценичен стил бързо я превръщат в един от най-продуктивните млади руски артисти. Освен с музика Саша се занимава и със скулптура, а досега нейни изложби са били показвани в Англия, Франция, Германия, Австрия, Украйна и др.
У нас тя бе специален гост по покана на организаторите на фестивала "Дома Арт Фест", чието второ издание, озаглавено "Пулсът на Новата Русия", започна на 29 май и продължава в София до 8 юни. Саша представи пред българската публика проекта си "Аquaaerobika" на откриващото парти на фестивала, провело се на 30 май в Парк-хотел "Москва", а на 1 юни в Руския културно-информационен център в столицата тя изнесе лекция на тема "Изкуството на пърформанса".
Въпреки натоварения си график Саша успя да отдели от времето си, за да ѝ задам няколко въпроса, специално за читaтелите на Edna.bg, а ето и какво сподели тя относно ролята на изкуството в нейния живот, вдъхновението, образа на супержената, негативизма на провокацията и фетиша към невинната сексуалност.
- Вие творите в различни сфери на изкуството, но кое ги обединява във Вашата работа?
- Опитвам се да постигна синтез между отделните изкуства и да комбинирам различни артистични практики, но основно се занимавам със скулптура и пърформанс. Създавам предмети и костюми от латекс, а в проекта ми "Aquaaerobika" изпълнявам електронна музика. Когато смесвам различни видове изкуства, въздействието, което провокирам у публиката, е много по-силно. Така прекроявам собствена паралелна реалност, която разкривам пред моите почитатели.
- Колко важна е провокацията в проектите, с които се занимавате?
- Не харесвам думата провокация, предпочитам понятието епатаж, чиято цел не е да провокира, а да удивлява, да изненадва и да кара хората да се наслаждават на изкуството. Искам да покажа неща, които не са правени до този момент и да създавам нови ситуации в моя живот. Затова бих казала, че моята работа определя сценария на живота ми.
- Във Вашия проект "Aquaaerobika" Вие представяте футуристичния образ на супержената? Как бихте я описали и какво послание носи тя?
- Това е симбиозата между модерния феминизъм, фантастиката и попкултурата. Черпила съм вдъхновение и от японските аниме комикси и компютърни игри, създадени през 80-те години на миналия век. От друга страна латексовите костюми в "Aquaaerobika" са един вид фетиш към невинната сексуалност.
- Кое най-силно Ви мотивира във Вашето творчество?
- Вярвам, че артистът е длъжен да ни пренесе в една друга реалност, където могат да се случват чудеса, да не се поддава на ограниченията в работата си и да създава нови думи и форми на изразяване. За мен изкуството трябва да преоткрива красотата, чрез която да забравим поне за кратко злободневните си проблеми, агресията и нeгативизма. Определено изкуството може да ни спаси от тези разрушителни явления.
- Кое е универсалното послание, което искате да присъства в музиката Ви?
- Аз определям музиката като мощен енергиен метод за влияние върху психиката ни, която може да трансформира реалността в едно по-добро място за съществуване на любовта.
- С кой известен певец или група бихте записали дует?
- С удоволствие бих работила с Хацуне Мику - виртуална японска изпълнителка. Освен това ми се иска да направя симфонична версия на "Aquaaerobika" с музикален съпровод на голям оркестър и огромни надуваеми декори.
- Смятате ли, че съвременното руско изкуство се развива в правилната посока?
- Изкуството е такова, каквото е. В момента ситуацията в Русия е много трудна за правене на изкуство, така че всеки опит на артист да сътвори нещо ново трябва да се толерира и адмирира.
Какво още остава да видим до края на второто издание на "Дома Арт Фест" можете да разберете ТУК.
* Видео с част от пърформанса на Саша Фролова "Aquaaerobika".