В края на 19-и век по случай първото Световно изложение в Париж, се открива едно от най-известните кабарета в света – „Мулен Руж”.
Днес кабарето е туристическа дестинация, която предлага танци и забавления за възрастни.
Клубът получава името „Мулен Руж”, заради червената мелница, която се намира на покрива на сградата. Разположен е до прословутия квартал на червените фенери и Плас Пигал в Париж.
„Мулен Руж” се появява в разцвета на периода, известен като Бел Епок – времето на развитие на културата и на техническия прогрес.
Създател на кабарето е Жосеф Олер, чието дело е и концертната зала в Париж – „Олимпия”, а мениджмънтът бил поверен на Шарл Зидлер.
За кратко време „Мулен Руж” се превърнал в любимо място за богатите и известните. В него идвали и обикновени хора, които искали да се докоснат до магията на лукса, красотата и танца.
Често пъти Олер и Зидлер наричали кабарето „Дворецът на жените”. Още от създаването е направен така, че декорите да могат да се сменят бързо и да учудват зрителите със своята атрактивност.
В „Мулен Руж” представители на най-отбраното френско общество всяка вечер се наслаждавали на танца кан-кан, изпълняван от красивите куртизанки.
Танцьорките обличали пищни рокли, които се разкроявали от кръста надолу, и ги размятали във всички посоки по време на танца, като разголвали дългите си крака. По онова време това се смятало за изключително пикантно.
Най-известната танцьорка в кабарето била Мистинге, която привличала любители на забавленията от цял свят.
Освен френската аристокрация, „Мулен Руж” посещавали известни художници и писатели. Звездите на кабарето стават известни именно от картините на френския художник Тулуз-Лотрек, който рисувал момичетата, вдъхновен от красотата и артистичността им.
През 1915 г. „Мулен Руж” е напълно разрушен от пожар и е ремонтиран 6 години по-късно. За да се разнообрази програмата в кабарето започват да се поставят оперети. След като най-атрактивната танцьорка Мистинге напуска, „Дворецът на жените” се превръща в модерен нощен клуб с програма.
През 60-те години с появата на балетмайсторката Дорис Хюг, „Мулен Руж” се превръща в истинско кабаре, а „Момичетата на Дорис”, както ги наричат и до днес, започват да представят все по-пищни спектакли.
В кабарето е танцувала и българката Фео Мустакова. Сред звездите, пяли в кабарето са Елтън Джон, Едит Пиаф, Франк Синатра.
Да бъдеш част от шоуто на „Мулен руж” не е никак лесно. Към момичетата има строги изисквания. Те трябва да са високи над 1,70, като се обръща специално внимание на цялостната физика и дължината на краката на танцьорките.
Днес „Мулен Руж” събира хиляди посетители от цял свят. Публиката от 1800 души всяка вечер гледат по два спектакъла в кабарето. Един от най-сниманите символи на Париж всяка година посреща 600 000 туристи, сред които са предимно китайци, руснаци и американци.
Вижте още:
Време е за танци, индийски танци
Интервю с Алфредо Торес специално за Edna.bg
Новата аеробика - танци на пилон
Редактор: Венелина Стоянова