Те са Милена и София. През изминалата година техният проект взе участие в най-голямата социално отговорна инициатива на Нова Броудкастинг Груп, която се осъществява в партньорство с фондация Reach for Change България.
Ето и какво споделиха те за ПРОМЯНАТА, специално за Edna.bg:
Разкажете ни повече за вашия проект – кога стартирахте, какъв беше в началото, какъв е сега...
„Живот на килограм“ стартира в края на 2016 г. Тогава започнахме в първите пет училища, които ни се наложи ние да търсим, защото не бяхме разпознаваеми. Отдавна мислим по темата за храната и хранителните разстройства, но започнахме да работим активно точно по превенцията им и точно тогава поради две причини. Едната е свързана с епидемиологичното нарастване на случаите на млади хора с хранителни проблеми в терапевтичната ни работа. Другата причина е мястото на храната в публичното пространство. В последните години тя се е превърнала в свръхценност и фокусира свръх внимание. Разбира се храната е изключително ценна и важна за нашето оцеляване, здраве и като фон на общуването. Проблемът е, че тя често замества емоции, запълва неудовлетворености, прикрива неприемането на себе си и другите и т.н.
Накратко „ Живот на килограм“ работи с ученици от 5 до 12 клас в училищата в тримодулна програма, чрез интерактивни техники. Учениците разбират връзката между стереотипите , възприемането на себе си, емоциите, които изпитват от една страна и поведението на хранене от друга
За тези две години проектът ни порасна, стана разпознаваем, подреди се. Вече ни търсят от много училища в цялата страна.
Извън „Живот на килограм“ – споделете ни малко повече за вас двете.
Познаваме се от студентските си години в СУ и оттогава работим заедно като психотерапевти и после обучители. Това са 20 години, в които не просто споделяме професионализъм и приятелство, а и продължаваме да сме си интересни и да ни е приятно заедно. За изминалото време много сме се уеднаквили. И двете имаме висока банкетна култура. И двете сме леко безпомощни без очила, т.е все по – трудно виждаме външния свят, но по-важно е, че зрението ни за вътрешния свят все още е наред.
Едната обича да рисува, а другата пише стихове.
Как решихте да участвате в ПРОМЯНАТА миналата година?
Проектът ни се случваше от една година много успешно. Радвахме се на добра обратна връзка и търсене от училищата, но имахме нужда да го направим по – устойчив, структуриран и да развием потенциала му. С други думи, бяхме готови за промяна, а ПРОМЯНАТА беше точната промяна за нас. Тя ни даде не просто финансова подкрепа, а друг поглед, мащаб, идеи, контакти и растеж.
Как се промени животът ви след участието в ПРОМЯНАТА? A “Живот на килограм“?
Станахме много по-ангажирани и по-вдъхновени. Увеличи се и работата ни, и усещането ни за смисъл.
Говорим си за...
Какво предстои пред „Живот на килограм“?
Планираме да работим с още училища в София и в страната. Приоритет ни е развиването и популяризирането на терапевтичната програма за хора с хранителни разстройства и техните семейства. Тя ще направи проекта ни финансово устойчив, така че работата ни по превенцията да продължи да бъде безплатна за училищата. Предстои да стартираме ДМС кампания както и обучения за специалисти за работа с хранителни разстройства.
Какво бихте посъветвали тазгодишните участници в ПРОМЯНАТА?
Да са креативни, да развиват идеята си, да имат смелостта да подлагат на съмнение собствените си неоспорими схеми и начини на работа. През цялото време да се състезават предимно със себе си, а когато се състезават с останалите проекти да го правят с въображение, хъс и честност. И не на последно място - да не забравят да се забавляват.
Припомняме, че до 18 юли се приемат кандидатури на социални предприемачи, които искат да променят живота на децата и младежите на България. Повече за това как и самите вие можете да кандидатствате вижте ТУК