Cambridge Dictionary определи своята дума на годината за 2024 г. и призът печели "манифестирам". Терминът, който придоби популярност в TikTok и други социални медии е бил потърсен почти 130 000 пъти в уебсайта на Cambridge Dictionary тази година.
Редакторите казват, че това я прави една от най-преглежданите думи за 2024 г.
Уендалин Никълс, мениджър на Cambridge Dictionary, каза, че думата манифестирам е „увеличила значително в търсенето“ си тази година.
„Използването на термина се увеличи значително във всички видове медии поради събитията през 2024 г. и показва как значенията на една дума могат да се променят с времето“, каза тя.
Лексикографите коментират, че терминът „да се прояви“ се е развил, за да се използва в смисъла на „да си представите, че постигате нещо, което искате, с убеждението, че това ще направи по-вероятно да се случи“.
Д-р Сандер ван дер Линден, автор на "Психология на дезинформацията" и професор по социална психология в Кеймбриджкия университет, предупреди, че идеята за демонстриране на успех няма научна валидност.
„Манифестирането е това, което психолозите наричат „магическо мислене“ или общата илюзия, че специфични умствени ритуали могат да променят света около нас“, каза той.
„Манифестирането придоби огромна популярност по време на пандемията в TikTok с милиарди гледания, включително популярния метод 3-6-9, който призовава да записвате желанията си три пъти сутрин, шест пъти следобед и девет пъти преди лягане.
Техники за манифестиране, които работят (ВИДЕО)
„Тази процедура насърчава обсесивно и компулсивно поведение без забележими ползи. Но можем ли наистина да обвиняваме хората, че са го опитали, когато видни знаменитости открито „манифестират“ своя успех?
„Манифестирането“ а богатство, любов и власт може да доведе до нереалистични очаквания и разочарование.
„Помислете за опасната идея, че можете да излекувате сериозни болести, просто като пожелаете да си отидат. Има добри изследвания за стойността на позитивното мислене, самоутвърждаването и поставянето на цели. Вярването в себе си, внасянето на положително отношение, поставянето на реалистични цели и полагането на усилия се отплащат, защото хората въвеждат промяна в реалния свят. Въпреки това е изключително важно да разберете разликата между силата на позитивното мислене и движещата се реалност с ума си – първото е здравословно, докато второто е псевдонаука“, коментират психолози.
Най-старият смисъл на думата манифест – който английският поет Джефри Чосър изписва като „многофестивен“ през 14 век – е прилагателното, което означава „лесно забелязан или очевиден“.
В средата на 1800 г. този смисъл на прилагателно се използва в американската политика в контекста на „явна съдба“, убеждението, че американските заселници очевидно са предназначени да се заселят в Северна Америка.
Чосър също използва най-стария смисъл на глагола „проявявам“ - „да покажа нещо ясно, чрез знаци или действия“.
Шекспир използва манифест като прилагателно във "Венецианският търговец": „Защото изглежда, чрез явно производство, че... вие сте измислили срещу самия живот на ответника“.
Глаголът все още се използва често по този начин: например хората могат да изразят своето недоволство или симптомите на заболяване могат да се проявят.