Добрите новини през последните седмици валят от всички краища на света: Индия забранява найлоновите торбички, две от най-големите вериги за хранителни стоки в Европа спират продажбата на пластмасови сламки за пиене и клечки за уши, Франция също забранява пластмасовите опаковки за храна…
Движението против безконтролното използване на пластмаса, найлон и стиропор набира сили и в него вече се включват не само отделни хора, загрижени за бъдещето на децата си, но и цели държави – както всъщност трябва да бъде.
Разбира се, промяната ще дойде не само от големите промени, като забраняването на найлоните торбички и опаковките за еднократна употреба, но и от новите навици, които всеки от нас може да изгради.
Всъщност за нас, родените преди 90-та година, тези нови „еко“ навици, са добре забравени стари.
По времето на комунизма найлонът и продуктите за еднократна употреба не бяха разпространени и всеки над 35 години със сигурност си спомня връщането на бурканчетата за кисело мляко в магазина, плетените мрежички, с които ходехме за хляб и металните съдинки, в които се взимаше харна от стола.
Сега, в името на по-чиста природа и запазване на живота на планетата, спокойно можем да се върнем към тези навици. Децата ни ще са ни благодарни, че не сме им оставили сметище като наследство.