На 17 септември православната църква почита паметта на Светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов - отдава се почит на добродетелите, които ни крепят - вярата, надеждата, любовта и мъдростта.
София означава мъдрост. Мъдрост, която не говори, защото знае, вижда и помага. Тя черпи силата си от вярата, надеждата и любовта. И ги дарява на света. Мъдростта има своите многобройни превъплъщения в древни и съвременни философии и религии. Днес и столицата на България чества за пореден път своя празник - на Света София и нейните дъщери.
Преданието разказва, че през втората половина на І в. в Рим живяла една благочестива жена, християнка. Тя се казвала София и имала три дъщери, които носели имената на християнски добродетели – Вяра, Надежда и Любов. Тя ги възпитавала в любов към Господа Исус Христос. Майката и дъщерите ѝ не скривали своята вяра в Христа и я изповядвали открито. Наместникът на Антиох донесъл за това на император Адриан (117-138), който заповядал да ги доведат веднага при императора.
Когато застанали пред него, всички присъстващи се изумили от спокойствието им: сякаш са ги повикали на светло тържество, а не на изтезание. Адриан се опитал да ги убеди да принесат жертва на богинята Артемида, но младите момичета (Вяра била на 12 години, Надежда — на 10 и Любов — на 9 години) останали непреклонни, тогава императорът заповядал да ги изтезават жестоко. А майката била принудена да гледа нечовешките изтезания и страданията на децата си.
Но тя проявила необикновена сила през цялото време. Не издържали на изтезанията момичетата умират, а императорът разрешил на София да вземе телата на дъщерите си и да ги погребе.
Три дни след кончината на децата умира и майка им, която също била погребана при тях. Църквата почита и света София като мъченица, защото като майка тя изживяла със сърцето си ужасните мъчения за Христа на своите възлюбени дъщери. Мощите на светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов почиват от 777 г. в Елзас, Франция.
В деня, в който почитаме св. Вяра, Надежда и Любов столицата ни отбелязва своя празник. София ще празнува от сутринта с открити тържества, водосвет и постоянна експозиция в Музея за история на София.
Тържествената програма започва още в 10.00 часа сутринта, когато на сесията на Столичния общински съвет ще бъдат връчени почетните отличия на Столична община.
В 11.30 часа пред храма „Света София” ще започне официалната церемония по издигане знамето на града и тържествен водосвет, отслужен от свещеници на Българската Православна църква, в присъствието на Негово светейшество патриарх Неофит. В програмата ще участва и Националната гвардейска част и Гвардейският духов оркестър.
През целия ден в парк „Заимов”, около и в атракцион „Приказната къщичка” и пред Столичната библиотека ще има забавления за най-малките.
Вечерта ще бъде официално открита постоянната експозиция в Музея за история на София. В отделните зали на сградата на площад „Бански” са разположени експозиции, които показват различните етапи от развитието на града още от каменната ера, през годините на монархия, политически борби, войни и най-ново време. По повод официалното откриване на експозицията, в деня на София, е предвидено достъпът до музея да бъде безплатен. След това един ден месечно, по подобие на всички общински музеи, ще бъде отворен достъпът безплатно - обикновено това се случва в четвъртък.
Музеят разполага и с две зали, в които могат да бъдат разполагани временни експозиции, както и кът за деца, където да се запознаят с археологията и да научат много неща за историята на столицата и на държавата.