На днешната дата 27-ми март отбелязваме Международния ден на театъра.
Датата е избрана през 1961 г. на IХ конгрес на Международния театрален институт към ЮНЕСКО и е свързана с откриването на сезона на Театъра на нациите в Париж през 1962 г.
Автор на първото послание за Деня на театъра през 1962 г. е големият френски творец Жан Кокто – поет, писател, дизайнер, художник, скулптор, сценарист, актьор и режисьор.
Оттогава всяка година на Международния ден на театъра световноизвестна личност поднася на всички почитатели на изкуството размислите си за театъра и живота на сцената и извън нея.
Посланието се чете преди представленията в стотици театрални зали по света и се разпространява чрез средствата за масова информация.
Първото театрално представление, за което има оставени доказателства, е това на религиозните пиеси, свързани с Озирис и Изида 2500 години пр. н. е. в Египет.
Тази история се разиграва всяка година по време на фестивали, давайки по този начин началото на дълготрайната връзка между театъра и религията.
Древните гърци превръщат театъра в изкуство, като поставят стандартите на трагедията, комедията и сатирата. Повечето гръцки пиеси се състоят от митологични персонажи.
Актьорите в древногръцкия театър, които играят на открито, в амфитеатрални сгради, са само мъже. Древните гърци разработват основите и понятията на драматичната критика, актьорското майсторство като професия и театралната архитектура.
В началото актьорите са само двама. Третият актьор е въведен от Софокъл. По това време липсват сценични декори. Знаменити драматурзи от това време са Есхил, Софокъл, Еврипид, които са наричани бащи на гръцката трагедия, а Аристофан – баща на комедията.
В Рим могат да се отбележат Плавт и Сенека. В Гърция също така се провеждат ежегодни състезания между драматурзите (подобно на спортистите), в които се взима предвид и мнението на публиката.
В съвремието много от творбите на древногръцките майстори (като "Прикованият Прометей", "Електра" и "Антигона") са адаптирани и интерпретирани по хиляди различни начини.
Така например "Антигона" е използвана от Жан Ануи през 1944 година за да заеме позиция против нацистите във Франция. През 1948 година Бертолд Брехт използва същата пиеса
Международният ден на театъра се отбелязва с редица културни прояви и театрални събития.
В деня на театъра у нас ще бъдат раздадени наградите ИКАР.
По традиция церемонията ще се състои на сцената на Народния театър "Иван Вазов".
Номинациите за критически текст, излъчени от Гилдията на театроведите, критиците и драматурзите са за Деляна Манева за книгата "Предизвиканото тяло"; Камелия Николова за книгата "Българският театър след 1989 и новата британска драма", Университетско издателство "Св. Климент Охридски"; Ромео Попилиев за книгата "Съпротивата на драмата в драмата за съпротивата", Академично издателство "Проф. Марин Дринов".
Номинациите за драматургимен текст, излъчени от Гилдията на театроведите, критиците и драматурзите са: Елена Алексиева за драматургичния текст "Глас"; Стефан Иванов за драматургичния текст "Между празниците"; Яна Борисова за драматургичния текст "Хората от Оз".
Награда ИКАР за изключителен творчески принос ще бъде връчена на актьора Стефан Мавродиев.