Православната църквата отбелязва днес паметта на Света Великомъченица Марина.
Имен ден имат Марин, Марина, Маринела.
Светицата е живяла през ІІІ в. и е дъщеря на езически жрец от Антиохия. Тя приема християнството още на 12-годишна възраст.
Тъй като отказва брак на управителя на източните римски провинции Олибрий, той започва да я преследва и измъчва и накрая я посича с меч.
Св. Марина често е изобразявана като победителка на дявола. Казват, че тя посещава сънищата на хора, които вярват в нея, пророкува или дава съвети какво да се направи, за да се спасят вярващите от болести и нещастия.
В много от църквите и манастирите, които носят нейното име, има лечебни води, чиито сили се увеличават в деня на светицата.
В Странджа, Родопите и по поречието на р.Струма светицата е известна като господарка на змиите и лечителка на ухапаното от тях.
Света Марина се почита и като покровителка на брака, водите и Южното Черноморие.
Този ден е третият от т. нар. Горещници, известни още и под имената Блъсъци, Чурици, Германовци, Чурлига, Пърлига, Марина огнена, Опалена Мария, Чурута. Смятат се за най-горещите дни на лятото.
Горещниците имат езически произход и са свързани с култа към огъня.
Според народната традиция докато траят тези дни се забранява всякаква полска и домашна работа - не се жъне, не се впряга добитък, не се меси и пече хляб, не се пере, не се преде, тъче или шие. Нарушаването на забраните се смята, че ще причини пожари и запалване на реколтата и дома.
Пече ли силно слънце през трите горещника - топли, без сняг и виелици ще бъдат и зимните януарско-мартенски дни.
Според поверието, ако човек се изкъпе в топли минерални извори през тези дни, ще бъде здрав през цялата година.