На този ден малката Мария била заведена от родителите си Йоаким и Анна за първи път в Божия храм.
Макар и едва тригодишна тя била поставена на първото стъпало и сама се изкачила до най-високото 15-то стъпало на Йерусалимския храм, където била посрещната и благословена от Първосвещеник Захария - баща на св. Йоан Кръстител.
Император Юстиниан Велики построил през VI век църква в Константинопол, посветена на първите стъпки на Богородица в храма.
Църквата „Света София“ е с внушителни за времето си размери и е запазена до днес.
Празникът, известен като Въведение Богородично, бил честван за първи път през 715 г. На този ден миряните приемат своето Свето причастие по време на Коледните пости.
По-късно е прието Въведение Богородично да бъде и Ден на християнското семейство, тъй като тригодишната Мария е била посветена в Божието тайнство именно от родителите си, от нейното семейство.
Празникът символично напомня колко е важно цялото семейство заедно да посещава църква и да отправя молитвите си. По този начин словата, отправени към Бог, се усилват и всички излизат от Божия храм благословени и одухотворени.
Родителите са тези, които дават първите уроци и напътствия на своите деца, посочват им първите познания за християнските добродетели.
Семейството е най-доброто училище, което дава първите познания за Бога и Православието, благодарение на които се е крепял българският род през вековете.
Българската православна църква приема празникът да се чества като Ден на християнското семейство и на православната християнска младеж от 1929 г., за да напомня на родителите и учителите, че трябва да възпитават децата в благочестие и вяра, в чистота на нравите.
След църковната служба на Въведение Богородично, семейството се събира около масата, за да се нагости с топла питка, вкусна постна гозба и каничка вино.
Масата се оставя неразтребена, за да дойде Богородица през нощта, да хапне и благослови дома.
Прочетете още любопитни факти за други празници в нашата специална секция "Празници".