Днес отбелязваме Международния ден на здравето.
На тази дата празнуват лекари, медицински сестри, фармацевти и всички, които работят в областта на здравеопазването.
7 април е обявен за Ден на здравето още през далечната 1948 г. От 1964 г. тази дата започва да се отбелязва и у нас като деня на здравния работник.
[block]more_from_category[/block]
С добра дума за българския медик е кампанията на Дарик „Най-добрите лекари”, благодарение на която още през 2012 г. специалисти от цялата страна посочиха свои колеги, в които имат най-голямо доверие.
Идеята за този ден възниква на първата сесия на висшия орган на СЗО - Световната здравна асамблея през 1948 година.
Първоначално се е смятало, че той ще бъде отбелязван на 22 юли. На този ден през 1946 година беше подписан Уставът на СЗО.
Впоследствие беше взето решение да се чества Световният ден на здравето на 7 април - тази дата отбелязва встъпването в сила на Устава на организацията през 1948 година.
Тази дата е призвана да привлече вниманието на хората към въпросите на тяхното здраве, а държавните органи и медицински организации - да съсредоточат усилията си върху подобряването на медицинското обслужване, информираността на населението относно профилактиката на заболяванията и здравословния начин на живот.
Темата на Световния ден на здравето тази година е "Депресия: нека поговорим". Тя се явява едно от най-разпространените психични разстройства и се различава от обичайната промяна на настроението и на емоционалните реакции. Тя може да има дълга продължителност и да доведе до сериозни нарушения на здравето, а в най-лошите случаи и до самоубийство.
По данни на СЗО понастоящем от депресия страдат над 300 милиона души по света. За периода 2005-2015 година количеството на хората, страдащи от това психично разстройство, са се увеличили с над 18 процента.