На 6 януари 2016 година отбелязваме един от най-почитаните зимни празници – Богоявление или Йордановден.
За празника от 9.00 ч. ще бъде отслужена Света Божествена литургия в храм „Св. Пророк Илия”. От 10.30 ч. казанлъшки свещеници ще отслужат Богоявленски водосвет в двора на храма, след което ще се проведе Литийно шествие от храм „Св. Пророк Илия” до моста на Стара река, намиращ се в близост до входа на парк „Тюлбето“.
Там ще се проведе и ритуалът за спасяването на Богоявленския кръст. И тази година Община Казанлък организира празничното събитие по ритуалното хвърляне и спасяване на кръста, което с всяка следваща година се радва на все по-голям интерес от страна казанлъчани и гости на града. Ритуалът ще се проведе от 11.00 часа.
Според християнската религия денят Богоявление или Йордановден е посветен на Кръщението на Исус Христос в река Йордан и е един от най-тържествените църковни празници.
Когато навършил 30 години, дошло време Исус Христос да разкрие божествения си произход и да тръгне сред народа си, за да ги учи на словото божие. Според еврейския обичай, никой нямал право да проповядва, нито да стане свещеник или учител преди тази възраст. Затова Исус отишъл при Йоан Кръстител, за да получи своето кръщение.
По това време Йоан Кръстител обикалял страната около поречието на река Йордан и проповядвал кръщение за опрощаване на греховете. Светията казвал на последователите си, че след него идва по-силният и по-достойният. Говорил им, че той може да ги кръсти с вода, а този праведник, който идва, ще ги кръщава със свети дух.
Много хора се стичали при Йоан, слушали унесени проповедите му и приемали свето кръщение. Докато един ден сред тях се появил Исус и пожелал да бъде кръстен като всички други.
Новопокръстените били потапяни във водите на свещената река до шията и Йоан Кръстител ги държал дълго време така, докато не се измият всичките им предишни грехове. Когато Христос влязъл във водата, за да бъде кръстен, той излязъл веднага, защото нямал никакви грехове.
Тогава се случило чудо – небесата се отворили, блеснала светкавица и оттам долетял гълъб, който кацнал върху кръщаващия се. Това бил Светият дух, който приел формата на гълъб, защото бил чиста птица, кротка и обичаща хората. Подобно на историята с Ной, който получил от гълъб вестта, че краят на потопа идва, така и при кръщението на Исус светият дух във вида на птица, възвещавал свършека на потопа на греховете.
Така за първи път хората видели единството на божествената троица – Отецът се явил на слуха им с праведни слова, Духът се открил за зрението им като гълъб, а Синът се показал чрез осезанието им в многогодишното общуване с човеците.
Празникът се нарича Богоявление, тъй като в момента на кръщението на Исус, от небесата се чул глас: "Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение".
Смята се още за ден на светлината и просвещението. Отбелязва се от православния канон с празничен водосвет. След ритуалното кръщаване на водата свещеникът хвърля кръста в реката или в морето. Мъжете се спускат да го вземат. Вярва се, че ако кръстът замръзне във водата, годината ще е плодородна, а народът - здрав.
На този ден празнуват още хората, които носят имената Банчо, Бистра, Богдан, Богдана, Богoлюб, Богoлюбa, Богомил, Божан, Божана, Божидар, Божидара, Божил, Бончо, Борислав, Борислава, Боян, Бояна, Данка, Данко, Данчо, Йордан, Йордана, Йорданкa, Найден, Теодосий.