Западна Сахара е спорна територия в Северна Африка. На север граничи с Мароко, на североизток с Алжир, на изток и юг с Мавритания, а от запад се измива от Атлантическия океан. Не всички страни по света я признават за независима държава, поради което остава с несигурен статут и до днес.
В тази статия ви разказваме повече за жителите на тази страна и какъв начин на живот водят.
Населението на страната се състои главно от две националности: сахрави и бербери. Много от тях водят номадски начин на живот. По време на дългогодишната война много сахрави бягат в бежанско селище в околностите на Алжир. В тези лагери почти няма електричество и два пъти седмично се доставят храна и лекарства.
Въпреки това жителите на страната се опитват да се развиват: в лагерите има училища, болници, музеи и библиотеки, хората се занимават със селско стопанство (отглеждат зърнени култури, зеленчуци и плодове), както и с риболов, скотовъдство и животновъдство - камили, кози и овце.
Почти цялото население на Западна Сахара е мюсюлманско, така че жените носят предимно консервативни дрехи. По време на войната управлението на лагерите преминава в ръцете на нежния пол и до днес те са от голямо значение за организирането на лагерния живот.
Жителите на Западна Сахара се занимават с творчески дейности, изучават музика и поезия. Те имат право да подадат молба за развод, да карат кола и да получат висше образование. Много от тях се присъединяват към асоциации, предназначени да защитават правата на жените и да променят отношението към ролите на половете.
Прочетете още:
- Разтърсващата история на Ганди - човекът, който искаше да промени света
- Водното богатство на България: 5 водопада, които да посетите това лято
- Италианският остров на греха и неговата ужасяваща история
- Танжер: Уникален град с мултикултурно наследство и разкошна природа