На днешния 14-и февруари не се изчерпва всичко с шоколад, балони с формата на сърца, рози и валентинки. Днес почитаме и Трифон Зарезан – древен български празник и обичай. Затова днес ще поговорим за виното с Юлия Костадинова.
Тя е главен редактор на DiVino, редактор на списание "DiVino Magazine", дегустатор с дългогодишен опит и член на редица международни дегустационни комисии. Съосновател е на конкурса Българско вино на годината и един от идеолозите на винения форум DiVino.Taste. Покрива България, Гърция, Чили и Аржентина в дегустациите на "DiVino".
С Юлия Костадинова разговаря Лилия Огнянова.
Виното винаги е било възприемано като нектар на боговете и неделима част от романтичната среща. Освен това то е любима напитка на хората още от Древността насам и на практика се произвежда от хилядолетия в целия свят. На какво отдавате това, какви послания носи напитката на боговете?
Освен романтичната страна, която вие добре описвате, виното е и здравословен продукт. Съдържа, както е известно, много полезни неща и когато се пие в умерени количества укрепва имунната система, цялостния тонус на организма, бори се срещу сърдечносъдовите заболявания, помага за превенция на още един куп други болести. С други думи – виното е вкусно и полезно, общо взето наистина божествено...
Виното наистина ли има качества на афродизиак? А какви други по-малко известни качества притежава?
Вероятно притежава и такива качества. Аз мисля, че всичко е индивидуално, всеки реагира по различен начин на различни субстанции, особено когато става дума за стимулация. Но, че виното отпуска сетивата по един благ и особено предразполагащ начин също е факт.
За кои видове блюда е най-подходящо червеното вино?
Първото неизвестно в това уравнение е виното, а не храната. "Червено вино" е много общо понятие. Едно е, ако става въпрос за младо, очарователно и свежо вино, съвсем друго е когато насреща си имате "бомба" от плътен вкус и аромат, отлежаване в дъб, мощна танинова структура и т.н. Освен това принципът "червено вино с червено месо" също е доста условна работа, защото ако червеното месо е топло - да, окей, със сигурност червено вино тогава, но ако е студено (луканки, шпекове, шунки, пастърми) може да се поднесе и с бяло вино. След това много от хората подценяват съчетаването на червено вино с постни рецепти или с тестени рецепти без месо, а истината е, че няма по-хубаво нещо от някоя простичка рецепта за паста и чаша приятно плодово червено вино.
Около свети Валентин в главите на всички в последните години изникват освен червени рози, балони и картички и класическите образи на бутилка вино и шоколадови бонбони. С какъв вид вино, според вас, бихме могли най-подходящо да съчетаем шоколада (има ли значение и шоколадът)?
И тук, както във всеки друг житейски аспект, е въпрос на вкус. Много хора не обичат изобщо комбинацията шоколад с вино. Има ценители обаче, които са открили това късче от вкусовия рай.
Най-добре се съчетават тъмният и натуралният шоколад (гледайте да са наистина добри и качествени) с плътни червени вина, за предпочитане – отлежавали в дъбови бъчви. Има отлични предложения от български и вносни производители вече на пазара, а ако не се чувствате уверени в избора – консултирайте се в магазина или на нашия сайт divino.bg. Освен това не е задължително да поднесете блокче шоколад. Можете да експериментирате с десерти с интензивен какаов вкус – шоколадово брауни, торта гараш или суфле...
Как да изберем вино, когато сме в ресторант?
Предполагам от листа или от винената витрина. Обърнете внимание дали вината се съхраняват добре в този ресторант (да не са на пряка слънчева светлина, за предпочитане е да са легнали, а не изправени, каква е температурата в помещението, където се съхраняват). Настоявайте да отворят виното пред вас.
Как да съхраняваме вече отворена бутилка вино?
Много просто – като я затворите и я оставите в хладилника. Има професионални системи с азот, но те се използват в най-добрите винени барове за най-скъпите вина. Има и едни лесни и достъпни системи за домашно ползване със специални тапи и простичка помпа, с която се изтегля въздуха. Става за секунди и позволява да се съхранява виното до седмица съвсем спокойно (стига да не е пенливо!), но можете да затворите бутилката и с обикновена коркова тапа и да го оставите на хладно. Не би трябвало да му стане нещо следващите 24 часа.
Как се сервира виното у дома – трябва ли да е в гарафа и е добре ли е да се използва този съд?
Ако ви е срам от етикета или бутилката – сигурно. Шегувам се. Декантерът (или гарафата) е приятен естетически аксесоар, от който има нужда, ако отваряте вино, което е много старо (за да отделим неизменната в такива случаи утайката), или ако е специално, но все още твърде младо за пиене в този момент. Има такива вина и те са по-честия случай, когато се ползва декантер. С други думи трябва добре да познавате качествата на вашата бутилка с вино. Иначе е красив съд.
В последно време все по-голяма популярност добиват екскурзиите за двама до винарска изба в провинцията с цел дегустация. Какво е вашето мнение за подобен вид туризъм и къде бихте препоръчали на читателите на Edna да отидат?
Моето мнение е особено положително за всеки опит за винен туризъм у нас – независимо дали само двамата, с група приятели/приятелки или организирани групи. Има вече книга за винения туризъм у нас с маршрути и описание на различни изби, които предоставят тази услуга. Освен това до броени дни ще излезе нашият първи DiVino Wine Guide Българските вина 2013, който вярвам ще е широко достъпен. Там също ще има сбита информация за почти всички наши винарни, за техните вина и за възможността да бъдат посетени. Но на фона на индустрията “Винен туризъм” в останалите европейски държави и в страните от Новия свят, ние все още сме прохождащо бебе.