Може би някой от вас знаят как могат от стар лук в домашни условия много лесно да си отгледат пресен такъв.
Става много лесно – главата кромид се потапя в малко бурканче или пластмасова чашка във вода и постепенно от корена прокарват бели „мустачки“, а отгоре почва да расте зеленината.
Със сигурност ви е правило впечатление, че в някои цветарски магазини продават и готови храстчета с люти чушки в саксии. Те са много лесни за гледане у дома, както и мента, джоджен и други подправки.
Днес ще ви дадем още няколко интересни предложения как можете да отглеждате вкъщи целина, чесън, че дори и ананас.
За ананаса обаче трябва да направим едно важно уточнение, че той може да се отглежда като декоративно растение. Отрязвате горната му част (тази с листата), засаждате я в саксия, като листата остават отгоре, поливате редовно, колкото почвата да не изсъхва, държите на слънце и чакате да почне да расте новата зеленина.
Що се отнася до целината, тя може да се отгледа много лесно – след като отрежете долната част, която е била по-близо до корена, и също като при стария лук, слагате във вода.
Постепенно ще видите как започва да расте свежата целина.
За всички растения, потопени във вода, е важно да сменяте или доливате вода ежедневно, както и да държите на пряка слънчева светлина. Ако сменяте водата по-често, ще избегнете лошата миризма на застояла вода. Можете и да държите растенията на терасата, за да избегнете евентуална поява на лош аромат в дома ви.
За отглеждането на чесън вече ви е нужна пръст. Засаждате скилидката, поливате редовно и когато започнат да растат първите зелени перца, ги подрежете, за да се развие кореновата система на растението по-добре и да пусне повече зеленина след това.
Получените чеснови перца можете да използвате за направата на домашен сос песто, за овкусяване на салати и различни гозби или за всичко друго по ваш избор.