Съединението на България е актът на фактическо обединение на Княжество България и Източна Румелия през есента на 1885 г. То е координирано от Българския таен централен революционен комитет (БТЦРК).
Съединението се извършва след бунтове в различни градове на Източна Румелия, последвани от военен преврат на 6 септември 1885 г., подкрепен от българския княз Александър I.
Съединението беше в началото на други последвали го исторически събития, като Илинденско-Преображенското въстание, обявяването на независимостта на България на 22 септември 1908 г. и Балканската война от 1912-1913 г. Всички те бяха насочени към обединението на българите. Със Съединението България успява да превъзмогне редица икономически и културни пречки.
Уроците на Съединението са актуални и днес. Съединението стана, защото българският народ го искаше и наложи на политиците да работят за това Съединение.
На 6 септември, в 20,30 часа, на площад "Съединение" в Пловдив, президентът Росен Плевнелиев и премиерът Пламен Орешарски ще участват в честванията по повод 128-та годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия.
Столична община също организира тържествено отбелязване на празника с проява, която ще започне днес от 11,30 ч. пред Мавзолея-костница на княз Александър I Батенберг на бул. "Васил Левски" № 81. Поздрав към столичани ще произнесе кметът на София Йорданка Фандъкова.
В програмата ще вземат участие Академичният мъжки хор "Гусла" и актрисата Силвия Лулчева. Слово за историческото значение на Съединението ще произнесе доц. д-р Соня Пенкова – директор на Националния военноисторически музей.