В началото на най-женския месец в годината всички се поздравяваме и се кичим с красиви мартеници.
Преданията за празника са многобройни. Най-популярното от тях представя Баба Марта като сестра на голям и малък Сечко (месеците януари и февруари). Двамата братя, които владеят най-студените зимни месеци, изпивали всички бурета с вино и не оставяли за сестра си, което ядосвало клетата старица. Тогава тя изтупвала белия си кожух и земята се покривала със сняг.
Друга легенда разказва, че Марта обичала само младите момичета и децата, а по-старите хора се страхували от нейния гняв, затова гледали да не я ядосат. Старицата се радвала на детския смях и тогава била благосклонна, изпращайки топло и слънчево време на хората.
Баба Марта връзвала на ръцете на децата и младите момичета преплетени червени и бели вълнени конци, за да са здрави и честити. Оттам идва и традицията на първия ден на месец март да се закичваме с красиви мартеници и да си пожелаваме здраве и благоденствие.
Мартеницата е един от най-типичните български символи.
В миналото жените са изработвали сами мартеници, които дарявали на децата и мъжете си, но връзвали и на домашните животни – на кучето пазач и на най-красивото агънце в кошарата.
Традиционната мартеница се изработва от усукани бели и червени вълнени или памучни конци. Белият цвят олицетворява невинност, чистота и ново начало, а червеният цвят символизира зачатието, живота, слънцето и плодородието.
Подарете днес мартеници на всички свои близки роднини и приятели и им пожелайте здраве и щастие с думите ”Честита Баба Марта”.
Според традицията мартениците трябва да се свалят, когато видите първия щъркел. Завържете красивите бяло-червени украшения на клончето на напъпило дърво или пък ги сложете под камък с пожеланието да сте здрави и честити през цялата година.