Днес е втората голяма задушница през годината, наречена още Черешова заради най-популярния плод у нас по това време на годината. Поменът за починалите се прави винаги един ден преди рождения ден на Христовата църква – Петдесетница. Вселенската задушница, която тази година е на 7 юни, се прави във всички православни църкви по света.
В храмовете на задушница се отслужват заупокойни панахиди и се четат свети литургии в памет на близките ни, отишли си завинаги от този свят. Отправят се молитви за успокоение на душите, преминали отвъд. На този ден можем да спрем и преклоним глава, да си спомним, че сме временно на този свят и вечно е царството небесно.
Молитвите, отправени от живите за прошка и упокой на мъртвите, са най-добрата помощ за непрежалимите ни покойници. Тези молитви могат да подобрят задгробната участ на близките ни, отишли си от нас, но и да накарат живите да преосмислят земните си дела.
На Черешова задушница се посещава божия храм, както и гробовете на представлените пред Бога. Раздават се дребни сладкиши, хляб и череши на хората, които срещате по пътя за гробното място. Местата за вечен сън трябва да се почистят от избуялата трева, да се украсят със свежи цветя и да се запали свещ за повече светлина на душите им.
Тъй като гробът е мястото за бъдещето Възкресение, той трябва да се поддържа чист и подреден.
Да си спомним днес за близките ни, които вече не ще видим и срещнем тук, на земята, да споменем имената им, да изречем на глас името на всеки един от непрежалимите ни покойници, и да нахраним душите им не с храна, а със светлина и молитва.