Как се нарича?
Всички познаваме или поне сме срещали хора, които имат разстояния меду зъбите. Най-често то се наблюдава между предните два зъба. Това разстояние между предните два централни резеца се нарича диастема. Ако има разстояния и между други съседни зъби в страничните участъци – тези разстояния се наричат треми.
На какво се дължи?
Причините за разстоянието между зъбите могат да бъдат доста разнообразни.
В повечето случаи причината е генетична като става дума за несъответствие между размера на челюстите и на зъбите. Ако челюстите са големи, а зъбите прекалено малки, между тях се появяват разстояния.
Друга група причини са физиологичните.
Към тях се отнася липсващ зъб, вследствие на което зъбите се разреждат.
Тук спада и увеличеният или неправилно захванат френулум – тъканта, свързваща междузъбната папила и устната, който не позволява на централните резци да се доближат.
Хиперфункцията или неправилната функция на езика, при която той избутва зъбите напред също води до тяхното раздалечаване. По същия начин действат и вредните навици за смукане на езика и пръста.
При децата по време на временното съзъбие е нормално да се появят диастема и треми. Това е свързано с нарастването на детските челюсти, при което обаче зъбите си остават малки. Тези диастеми и треми обиновено се самокоригират със смяната на зъбите и поникването на по-големите постоянни зъби.
Когато зъбите започнат да се сменят, обикновено с поникването си централните резци имат диастема, т.к. между тях има кост, която не позволява поникването им плътно един до друг. Постепенно обаче с поникването си страничните резци и кучешките зъби избутват централните резци като ги приближават един към друг – диастемата намалява или се затваря напълно.
Проблем ли е?
В зависимост от причината за диастемата и тремите, те може да са или да не са проблем. Обикновено когато причината е генетична, изразяваща се в несъответсвие на размера на зъбите с този на челюстите, не е проблем.
Проблем обаче са разстоянията, за които има друга причина (например вреден навик за смукане на пръст или поставяне на езика между зъбите). Това е така, защото с течение на времето ако вредният навик не бъде отстранен, разстоянията се увеличават. Това може да доведе до дискомфорт и болка при отхапване и дъвчене и дори до загуба на зъбите.
Чаровно или не?
Много хора, които имат диастема, я смятат за техен отличителен белег, намират го за чаровно, а някои дори смятат, че това е признак на късмет. Примери за звезди с диастема, които са решили да не я коригират са Мадона, Елтън Джон, Еди Мърфи, Джорджа Фокс, а в България - актрисата Албена Михова.
Нужно ли е да се коригира?
Когато диастемата и тремите не пречат на нормалното функциониране на зъбите и не се увеличават, не е необходимо да се коригират.
Какви са начините за лечение или корекция?
Поради наличието на множество разнообразни причини за появата на диастема и/или треми, лечението трябва да започне с категорично установяване на причината. Основната част от лечението е именно отстраняването на причините.
Например ако причината е смукането на пръст, трябва да се започне с отстраняване на този вреден навик. Или например ако причина за диастемата е неправилно заловен френулум, то трябва да се направи френулотомия.
Най-често диастемите и тремите се коригират чрез провеждане на ортодонтско лечение в зависимост от сложността и възрастта със снемаеми ортодонтски апарати или с фиксирана техника – брекети.
Разбира се съществуват и алтернативни методи за затваряне на разстояния между зъбите – фасети, корони и бондинг.
Не трябва да се забравя, че за решаването на проблема освен правилното диагностициране, от голямо значение е и навременното започване на лечението, докато то все още е възможно.
Още по темата:
Зъбният камък: основна причина за заболяванията на венците
Кога се лекуват корените на зъбите?
Грешките при миенето на зъбите
Aко ни заболи зъб, докато сме на почивка