Животът не идва с наръчник за употреба, но дните у нас могат да бъдат малко по-лесни (и много по-забавнни) с „Как да оцелееш в България“ с автори Дани Йорданов, Филип Зуберски и Владимир Иванов, създатели на сайта Brato.bg. След като издадоха първото си книжно заглавие „Наръчникът на едно брато”, сега триото се гмурва в българската народопсихология, за да ни помогнат да се справим със ситуации, които биха затруднили дори Беър Грилс.
Прочетете още тук ► „Как да оцелееш в България“ ни разсмива със съвети за безопасност в „Люлин“, на сватба, в такси и още
Книгата, която включва илюстрации от Неда Малчева, вече може да бъде намерена на българския пазар, но официалната ѝ премиера е насрочена за 12 май, четвъртък, в клуб Yalta. Дотогава се допитахме до експертите по „сървайвализъм“ Фил, Влади и Дани кои са най-трудните места за оцеляване у нас, какво прави българите толкова добри сървайвари и какъв съвет за оцеляване биха дали на българките.
В едно интервю казвате, че сте успели да сглобите книгата само за няколко месеца, и то на разстояние един от друг по време на пандемията. Хуморът ли ви спасяваше през този период и може ли да кажем, че създаването на наръчника е бил вашият начин да оцелеете тогава?
Филип: И хуморът! Най-вече той, факт! Спомогна още пълният хладилник с бира, както и една постелка за спорт, която използвахме в домашни условия, а сега събира прах. При положение, че не ни беше позволено дори да се разхождаме в парка, да напишем книга бе едно от малкото смислени неща, които успяхме да сътворим в този деликатен момент на пандемия. Ако човек се огледа около себе си и действителността, която го заобикаля, може да оцелее само и единствено с хумор.
Още от Свободно време
-
От днес започват Коледните пости - прочистване на тялото, пречистване на душата
-
Стартира записването за третата Академия за многообразие, равнопоставеност и приобщаване на СЖББ
-
Теодора, Виктор и Марио са номинираните в Big Brother тази седмица
-
Един ден до eMAG Black Friday – ще бъдат пуснати над 1 милион оферти на най-ниската цена за годината за eMAG
На кое място у нас ви се е искало да разполагате със съвети като вашите, когато сте попаднали там?
Влади: Всевъзможни са, не можем да определим само едно, защото животът у нас е цветен като прическа на Пол Погба…или на Патрашкова. Понякога ни се е искало да имаме точния съвет при посещение в автосервиз. Друг път сме се нуждаели от помощ във фитнеса, където странни индивиди дишат учестено без причина, сумтят и гледат така, сякаш току-що са спечелили олимпийско злато за България. Със сигурност обаче най-трудно оцеляваме сред хора, които нямат чувство за хумор. Там сме аутсайдери, признаваме. Не можем да направим включване.
Най-трудното място или ситуация в България, от което да се измъкнеш невредим?
Дани: Това е лесно – бой в селска дискотека. Може би е невъзможно, но ние имаме жокер. Ако се стигне до схватка, пробвайте с фразата: „Ти знаеш ли кой е баща ми, бе?“. Ако не мине – дано сте бързи в краката или силни в ръцете.
Друга ситуация, ако те хванат в леглото с чужда. Имаме формула за измъкване, но ще я разберете в следващата ни книга.
„Светът е оцелял, защото се е смял“ е мисъл, която спокойно можем да започва с „българският народ“. Какво друго освен смеха ви помага останете в родината?
Дани: Ще е банално да обясняваме какви сме родолюбци, колко си обичаме страната и всякакви подобни клишета. Човек трябва да може да се адаптира във всяка ситуация, в която попадне, без значение къде се намира. Адаптация му е майката! Ние сме тук, защото така искаме. Кефи ни да разпънем на плажа стар вестник, да режем на него кренвирш, да топим в лютеница и това да не е странно за околните.
Говорим си за...
Но какво според вас се дължи съхраняването ни като нация въпреки всички трудности през годините?
Фил: Защото сме народ, който оцелява напук на всичко. Сред нас има много имитиращи продукти, те са не само в храната, разбира се. Тяхното идентифициране и изкарване на светло ще ни позволи да намерим верния път. Засега се справяме, макар че ни е трудно. Фалш имаме и в политиката, и в спорта, и в шоубизнеса. Нека не сме като тях. Нека се погледнем в огледалото и да признаем всичко, без да навеждаме глава.
Кой е най-добрият съвет, който сте получавали за живота у нас?
Влади: Съвет №1 за всички времена у нас си остава: „Ти си знаеш, брат“. Чували сме го винаги, когато сме имали нужда от приятелско побутване. Остава те сам в мъгла от съмнения и в този момент се учиш на някои от най-ценните уроци в този шантав живот.
„Всеки сам си преценя” е новата философия. Тя е само за отбрани. Без руски газ ще оцелеем, но без такива мъдрости – никога!
Какво трябва да притежава един чужденец, за да живее добре в нашата страна?
Влади: Пари! Останалото му се поднася на тепсия. Тук чужденците ги гледаме като писани яйца, сякаш сме страна от третия свят, а те са някакви пришълци от бъдещето. Няма лошо, нека бъдем гостоприемни и топли, но нека сме такива и към нас самите. За чужденеца тук е рай – вкусна храна, уникална природа, море, планина, евтин алкохол, КРАСИВИ ЖЕНИ и потенциален нулев досег с родни работодатели и политици.
Повечето ви съвети са към мъжката аудитория, но от ваша гледна точка какви съвети бихте дали на една жена за оцеляване в България?
Фил: Четат ни и жени, колкото и нескромно да звучи. За което сме им благодарни и признателни, а и гали егото ни. Друго си е да си в ръцете на красива Цецка, макар и под формата на книга. Пак си го броим.
Дани: Съветът ни към тях е да не оцеляват по лесния начин. Българската жена е най-красивата и трябва да има принципи и да си държи на цената. А, да, и да не показват два пръста на всяка снимка. Изтъркано е.