Силно присъствие на нежния пол, холивудски звезди, солидно представяне на Източна Европа и един български филм - така изглежда визитната картичка на тазгодишното издание на "Берлинале".
Берлин отново разстила червения килим. Между 7 и 17 февруари по него ще минат звезди като Катрин Деньов, Жулиет Бинош, Мат Деймън, Никълъс Кейдж, Джереми Айрънс, Джъд Лоу, Джейн Фонда, Стивън Спилбърг, Ан Хатауей„ предадоха от БГНЕС. Всички те и още куп други знаменитости от цял свят ще присъстват на 63-тото издание на филмовия фестивал "Берлинале".
Тази година в рамките на фестивала ще бъдат показани общо 404 филма от 70 страни - ленти от всички жанрове и формати.
Така например най-късият филм трае едва 2 минути, а най-дългият - 9 часа и половина. Едно е сигурно: салоните на "Берлинале" определено ще са пълни - в деня, в който стартира продажбата на билети за фестивала, само за един час в интернет бяха продадени над 10 000 билета. А на миналогодишното издание на фестивала са били продадени общо 300 000 билета.
Най-голям ще е интересът към филмите, които се борят за Златната и Сребърна мечка. Тази година те са 19. Лентите ще имат по най-малко три прожекции, а някои - дори по пет. Тази година най-силно представени в надпреварата са САЩ и Франция - с по три филма. Германия участва с един - "Злато" на Томас Арслан.
За първи път за голямата награда ще се състезава филм от Казахстан - лентата "Уроци по хармония" на режисьора Емир Байгазин. Сред кандидатите е и драмата "Дълъг щастлив живот" на руския режисьор Борис Хлебников, както и "Епизод от живота на един събирач на желязо" - филм на босненеца Данис Танович, който разказва за живота на ромско семейство от Босна и Херцеговина. Румъния и Полша също се борят за Мечка.
На 63-тото "Берлинале" е представена и България. Нейният филм фигурира в програмата като германо-хърватско-българска продукция, но режисьорът и актьорите са българи. Става дума за документалния филм "Последната линейка на София" на Илиян Метев. Лентата е включена в паралелната програма на фестивала.
Тазгодишното издание на "Берлинале" ще бъде запомнено не само със солидното представяне на Източна Европа, но и със силното женско присъствие. В повече от половината филми, борещи се за награда, главните роли са поверени на жени. Дами има и сред режисьорите. Така Берлин поставя ясна разграничителна линия между "Берлинале" и фестивала в Кан, към който беше отправена критиката, че представя единствено филми на режисьори от "силния" пол.
Една от силните женски роли на "Берлинале" се изпълнява от Катрин Деньов. Във филма "Elle s`en va" тя играе 60-годишната красавица Кати, която изведнъж решава да скъса със стария си живот. В изблик на гняв тя тръгва да си купува цигари, но в крайна сметка пътуването й продължава цяла седмица, през която Кати обикаля Франция и се впуска в неочаквани авантюри.
В румънската драма "Pozitia Copilului" една майка се опитва да спаси от затвор сина си, прегазил и убил дете на пътя. В чилийския "Глория" пък главната героиня тръгва да дири ново щастие, след като на 60-годишна възраст се развежда със съпруга си.
На тазгодишното издание на "Берлинале" ще бъде показан и филмът "Pardé" на преследвания ирански режисьор Джафар Панахи, на когото по принцип му е забранено да снима филми в родината си.
Забранено му е също така да напуска Иран и да дава изявления за медиите. Въпреки това Панахи е успял да направи нов филм - а това е наистина забележително.
А с коя лента ще бъде открито 63-тото "Берлинале"? Филмът идва от по-далечния изток, казва се "Великият майстор" и разказва за живота на легендарния майстор Ип Ман, ментор на Брус Лий. Това ще бъде и световната премиера на лентата.
Остава да разберем на кого ще бъдат присъдени Златни и Сребърни мечки - това решение ще бъде взето от звездното жури, чийто председател тази година е режисьорът на "Великият майстор", китаецът Уонг Карвай. Получателят на една от наградите е вече известен - френският режисьор Клод Ланцман ще получи почетна Мечка за цялостно творчество. Тя ще му бъде връчена на 14 февруари.