В рубриката „Хвърчащите хора“ Албена и Илиян ни срещат с трима талантливи и проактивни мъже, който реализират първата споделена работилница у нас. Тя се намира в София.
Както винаги, всичко започва с една мечта.
Мечтата на архитекта Георги Комсалов е да създаде едно споделено пространство, в които хора като него да могат да се докоснат до работата с дърво, метал, глина и да имат на разположение всички необходими инструменти – от длето и отвертка до 3D принтери.
Още докато завършва архитектура, Георги осъзнава, че в образователния процес не се залага на практически знания. Той разбира колко е важно всеки да развие уменията и талантите си.
„Така се роди и мечтата ми за създаване на споделена работилница. Място за малки и големи, за хора с опит и без, но с голямо желание и любопитство. Да намерят всичко на едно място, за да реализират идеите си.“
Георги забелязва, че част от народопсихологията ни е да не споделяме с другите това, което умеем. Точно обратното се случва в работилницата
„Помагаме на всички хора с всичко, което знаем, и всичко, което можем.“
„По мое мнение тези хора тук създават чудеса и истински творения на изкуството“, споделя Албена.
Когато човек има цели и мечти, съдбата винаги го среща с правилните хора. Това се случва и с Георги, който се запознава с Борис Калайджиев и Ясен Недялков. Тези страхотни и креативни хора не само създават истински шедьоври с ръцете си.
Благодарение на тях витрините на „Луи Вюитон“ изглеждат страхотно, защото големият моден бранд им възлага да правят изключително сложни и невероятни проекти по зададен дизайн.
Георги, Борис и Ясен стоят зад WOOD – пространство за всички начинаещи майстори, малки производители или просто мъже, които искат да правят нещо с ръцете си.
Прототип на дървена рамка за колело, реставриране на мебели, проект на Куполна къща – в WOOD има място за всякакви ентусиасти, които имат мечта.
Такива пространства има и в Англия, в Германия, посочва Илиян Любомиров. Тук обаче това е нещо много иновативно.
А как едни момчета от България стигат до сътрудничество с "Луи Вюитон"?
„Те всъщност ни контактнаха през българска връзка. Всъщност по-голямата част от работа ни за чужбина, която сме направили, винаги има българска връзка. [Чрез] българин в някакъв екип, който е чул, знае нещо и знае за тези готини пичове в България. Агенцията ни контактна. Направихме една бърза среща и тези хора казаха: „ОК, пичове, давайте.““
Проектът се казва Under the Sea и се състои от кинематични скулптури, които се движат, имат механика и скулптурите пресъздават движението на морските обитатели.
Около Коледа в София се появи една костенурка, на Малките пет кьошета, която също е по техен дизайн.
Тази година тримата се надяват да реализират библиотека за материали - място, на което може да видите всички материали, които има на пазара, да получите информация за това, какви са те, колко струват, какви са им предимствата, откъде могат да си ги вземат, в какви разновидности ги има. И всеки може да намери правилната комбинация за себе си.
Как изглежда споделената работилница WOOD и какво можете да откриете там, как пътищата на Георги, Борис и Ясен се пресичат и какъв е приносът на всеки от тях към проекта, разберете от видеото горе.
За още полезнa и любопитна информация, харесайте страницата нa Edna.bg във Facebook ТУК, последвайте ни в Instagram ТУК, намерете ни в TikTok ТУК.
Прочетете още:
- Пореден успех: Юлиан Костов влиза в сериала "Белият лотос"
- История за успеха: Българската дизайнерка, която облича звезди на фестивала в Кан
- Историята на „Хвърчащите хора“ Оля и Ники: непримирими към женското насилие
- „За жените в науката“: д-р Николета Кирчева за ролята на майка и учен и алтернативната антибиотична терапия
- "За жените в науката“: таланливият астроном д-р Росита Кокотанекова, на която е кръстен астероид
- „За жените в науката“: Д-р Росица Паунова, която изследва психични заболявания с помощта на изкуствен интелект
- Отличиха три жени учени за смелите им проекти за нова антибиотична терапия, AI-базирана диагностика