Във физическите и онлайн книжарници вече може да намерим новото заглавие от Рене Карабаш - „Братовчедката на Зорбас“ (изд. „Жанет 45“).
Въпреки здравната обстановка новата ѝ дългоочаквана поетична книга излиза без отлагане, а нейната официална премиера в София и представянето в други градове ще се състои през есента. Ситуацията може да е изпитание за колекцията от стихове, но Ирена Иванова (стояща зад псевдонима Рене Карабаш) е категорична: „Ако поезията в нея е силна, ще издържи.“
По този повод авторката споделя още:
„Все пак „Братовчедката на Зорбас“ се предполага да е силно момиче. Ще се изправи, ще удари по масата и ще накара всички край нея да затанцуват. И все пак нямаше да съм толкова окрилена и сигурна в нейния полет, ако не бяха няколко човека, които в продължение на 2 месеца работиха по нея, въпреки ограниченото си време и извънредното положение.“
В 88-те страници от книгата намират място пет години от живота на писателката, която опознаваме още от първото стихотворение. Редактор на „Братовчедката на Зорбас“ е Аксиния Михайлова, а върху ярката артистична корица работи Люба Халева.
„Има нещо естествено и директно, нещо осезаемо в най-добрите стихотворения тук. Като да усетиш семката от домата между зъбите си, сцепената вежда, вкуса на смъртта и детството. Личен репортаж за пътя и порастването – подир трабанта на миналото, бащата – градинар и гробар, пътешествията на майката през магнитите от чужди градове на хладилника, запушените с дъвка ключалки, през които все пак успяваш да зърнеш – смърт няма. Прямо и лично, намерило себе си писане.“ – Георги Господинов
„Все ми се струва, че поезията не е за разбирачите, а за повярвалите в нея. Може би, защото читателят и поетът свързват сърцата си с копринен конец, по който вървят изранените ходила на Господ. В това последно проявление на божественото, от гърдите чудодейно прорастват кактуси, научаваш се да спиш с отворени очи докато другите бълнуват, чуваш смеха на баща си, вееш се като памучно бельо на простора Му и все повече не разбираш, но вярваш, че поетът жив лежи вкопан на хиляди метри в небето.
След „Хълбоци и пеперуди“ бях убеден, че поезията на Рене Карабаш вече е достигнала своя връх. Рядко съм бил толкова щастлив когато греша.“ – Димитър Стоянович
За авторката
Ирена Иванова има дипломи за преводач и театрален режисьор, но липсата на такава за актьорско майсторство не ѝ пречи да бъде сред най-награждаваните български актриси. Тя печели международни награди от филмови фестивали в Локарно, Стокхолм, Сараево. Сред тях е и „Златна роза“ от Варна за ролята ѝ във филма „Безбог“ (реж. Ралица Петрова). През 2016 година Ирена получава специална покана за членство в Европейската филмова академия, създадена в годината на нейното раждане – 1989.
През 2019 г. на същата етажерка с отличия се нарежда и престижната национална литературна награда „Елиас Канети“, която Рене Карабаш получава за дебютния си роман „Остайница“. Книгата ѝ носи и две важни номинации – за Роман на годината на и Литературни награди „Перото“. „Остайница” влиза в официалния каталог “Contemporary Bulgarian Prose 2019: Ten Books from Bulgaria” на Националния център за книгата, заедно със заглавия на още девет доказани съвременни български писатели. Романът „Остайница“ е преведен вече на френски и арабски и предстои да бъде публикуван във Франция и Египет. Текстове на Рене Карабаш са включени в сборника „Антология на най-превежданите български писатели“.
Предишната ѝ стихосбирка „Хълбоци и пеперуди” е с номинация за Национална награда за поезия „Иван Николов“, което нареди Рене Карабаш сред най-младите номинирани за наградата поети. Отличена е и с първа награда за белетристика в Националния литературен конкурс „Боян Пенев“, а книгата, освен в България, е представяна и в Кеймбриджкия университет, в Лондон и в Прага.
В областта на театъра Ирена Иванова се развива като режисьор и драматург. Сред нейните театрални проекти са спектакълът „Очи сини коси черни“ (по едноимения роман на Маргьорит Дюрас), поставен от нея на сцената на Театър „Възраждане“, и участието ѝ в спектакъла „Портретът на Дориан Грей” (реж. Стайко Мурджев, по романа на Оскар Уайлд), на който тя е драматург и асистент-режисьор.
Ирена Иванова е основател на Творческа академия „Заешка дупка“, която ангажира изявени български писатели, сценаристи и драматурзи, които помагат на пишещите хора в България да усъвършенстват и издадат своите текстове и ръкописи. Приемът за есенното издание на Академията в момента тече, в търсене на своите нови таланти на словото. През новия семестър за първи път е включен курс за комедианти, воден от Теньо Гогов.
Предстоящите класове, за които може да кандидатствате, са:
Клас на Поетите с ментори: Иван Ланджев (теория), Петър Чухов и Аксиния Михайлова (практика) (понеделник и петък)
Клас на Прозаиците с ментори: Дарин Тенев (теория), практиците ще бъдат обявени скоро! (вторник и четвъртък)
Клас на Комедиантите с ментор сценариста Теньо Гогов (курс за комедийни влогъри, стенд-ъп комици, сценаристи и писатели в забавния жанр)
Клас на Актьорите (театър) с ментор режисьорът Стайко Мурджев ( начло 17-ти откомври, всяка събота по 4 часа).
Повече може да откриете на страницата на Творческа Академия „Заешка Дупка“ във Facebook.