Каква е стойността на едно дете булка в брака — зестра, социален статус, домакински труд, бизнес връзки? Кой взема решенията за съдбата на тези момичета? И каква е цената на живота им?
Това са част от въпросите, които журналистите от „Гласът на Америка“ (Voice of America) задават, срещайки ни с момичета от целия свят, които са се омъжили рано.
В проект, продължаващ от една година, Гласът на Америка (Voice of America) се заема да се срещне с деца булки от Албания, през Пакистан, до Танзания и САЩ. Така имаме възможност да видим лицата и чуем гласа на жените, станали част от една практика, която Обединените нации се опитват да премахнат до 2030 г.
Това, което журналистите от Voice of America установяват, е тревожно. В много държави по света насилствените детските бракове са често срещани и приемливи.
На 13 години Сомая от Херат, Афганистан е продадена за 3 300 долара на свой роднина.
„Съпругът ми беше млад и незрял и родителите му го насърчаваха да ме бие и обижда. Но никога не съм се оплаквала на баща ми или на когото и да било. Просто живях с това.“
Сомая от Афганистан
Сомая е само една от многото млади булки по света – бедни, безсилни, едва образовани, чиято съпротива срещу брака е или игнорирана, или отхвърлена.
А причините за тези бракове–сделки са най-различни и смущаващи.
Бабогай е на 11 години и живее в провинция Хелманд, Афганистан. Омъжва се, защото майка ѝ е взела пари назаем от кредитори. Запознаваме се и с Кубра от Пакистан, чийто баща смятал, че момичето трябва да се омъжи, когато е достатъчно силно, за да донесе вода. Тя признава, че би искала да се върне на училище, но ѝ е забранено. Оркида от Тирана, Албания. Тя е омъжена на 13 години и половина, за да осигури на сестра си животоспасяваща операция.
Ранните женитби и раждане на деца в тийнейджърска възраст не се ограничава само до момичета в бедни страни или членове на определена религия или племенна общност.
Момичета в развити страни като Съединените щати също стават деца булки.
Днес Ашли от щата Мисури е майка на четири деца. Тя се омъжва на 15-годишна възраст, подтикната от леля си, малко след като разбира, че е бременна.
Ашли от Мисури
Малка част от момичетата, които се омъжват рано, го правят по любов.
13-годишната Естрела от Мексико е в шести клас, когато се влюбва и се омъжва въпреки че родители ѝ не са съгласни. Тя обаче бързо разбира колко различен е животът като съпруга. Налага ѝ се да става рано, за да се грижи за мъжа си и домакинството.
Същото е и ежедневието на Кейти от Тенеси, САЩ, която се омъжва на 16. Тя работи, грижи се за бебето и съпруга си. Въпреки всички трудности твърди, че обича съпруга си и не може да живее без него.
Кейти от Тенеси
Султан от Диарбекир, Турция пък днес е на 60 години, но не съжалява за ранния си уреден брак.
„Беше хубаво. Не знам. А аз бях дете. Израснах заедно със сина си. Никога не бях срещала съпруга си. С времето се опознахме. Сега съм много щастлива, слава Богу. Имам двама сина, а със съпруга ми все още сме заедно“, споделя тя.
Макар че много от омъжените деца искат да продължат образованието си, те трябва да бъдат майки и съпруги.
По целия свят младите момичета осъзнават почти веднага суровата реалност на ранния брак. Техните съпрузи често са насилници и алкохолици. Самите те нерядко са неграмотни и неуки.
Свекърите на Сомая не я пускат да се върне в училище, защото трябва да върши домакинската работа вкъщи. „Всеки път, когато казвах, че искам да ходя на училище, моите свекъри и съпругът ми ме биеха. Загубих детството си“, споделя тя.
За щастие има и такива, които успяват да се спасят от насилствения брак.
Говорим си за...
В село в Танзания, изправена пред перспективата да бъде омъжена за непознат, 14-годишната Мванахамиси поема контрола върху собствената си съдба.
„Бях чула в училище, че всяко момиче, което е принудено да се омъжи, трябва да се свърже с полицията. Бях записала номера. Вечерта преди сватбата местен служител дойде в къщата ни да ме попита дали искам да се оженя. Когато казах „не“, той отмени церемонията.“
Сега тя живее в приют с други уязвими момичета и мечтае за кариера в модата.
Мванахамиси от Танзания
Осем месеца след първото си интервю Сомая е разведена и живее у дома. Баща ѝ е осъден на две години затвор за това, че я е принудил да се омъжи. Шие дрехи с майка си, и е щастлива, особено след като баща ѝ го няма.
Днес има около 650 милиона деца и жени, омъжени преди 18-годишна възраст, което прави приблизително 17% от световното женско население, според УНИЦЕФ.
Независимо от причините, които са довели до ранните им бракове, всички жени, които ще видите във видеото, имат едно послание – всяко момиче трябва да получи образование и да се омъжи тогава, когато психически и физически е готово за семейния живот.
Прочетете още:
- История за сила и обич: инфлуенсърката, която се гримира с краката си
- Нарисувай болката: как една корейска звезда победи онлайн заплахите и омразата с четка в ръка
- Танцът като спасение: момичето, което мечтае да стане първата професионална балерина от Кения
- Как първата изцяло женска ромска рап група се бори против ранните бракове