''Диамантите са най-добрите приятели на всяко момиче'', изпява Мерилин Монро във филма от 1953-а с нейно участие ''Джентълмените предпочитат блондинки'' (Gentlemen prefer Blondes).
Чудесно е да ги притежавате в личната си колекция, но дори и бижутата от по-евтиния калибър могат да съберат овации по ваш адрес, стига да знаете някой и друг трик за тяхното поддържане в ослепителен вид.
Златна есен и сребърни звезди
1. Сребърни и златни украшения (но без камъни по тях) се мият със сапунена вода, в която е капнат малко амоняк. Верижките и герданите пък е най-добре да се навият на дъсчица, след което се изтъркват с вода и сапун. За да е пълен ефектът се изсушават в нагрята кожа, която ще поеме влагата (или по-простият вариант е да ги попиете с мека кърпа).
2. Бижутата от благородни метали, но с камъни ще придобият нов живот, щом ги намажете с каша от тебеширен прах и спирт или с пепел от цигара и спирт. След това се трият с хартия и отново се излъскват с кожа. Ако пък са много зацапани, най-напред се изплакват с вода и амоняк (на 1 литър вода се слага 1 лъжица амоняк).
3. Златни верижки, гривни и брошки заблестяват на мига, в който ги сложите в разтвор от чаша оцет и пълна супена лъжица сол.
Кехлибарената стая
Аксесоарите от тази смола се почистват най-ефикасно с парче мек плат потопен в смес от сапунена вода и амоняк.
Фина дантела от филигран
Всички онези филигранени бижута, които приличат на изкусни бродерии се привеждат в изряден вид със сода бикарбонат и заливка от кипяща вода. След това се търкат с четка за зъби, изплакват се добре и се полират с памук. За невероятен отенък се доверете на магнезий (купен от аптеката), с който да изтъркате любимите накити за триумфален финал.
Бряг на слоновата кост
Предметите от слонова кост се чистят с хладка вода и сапун или само с мляко. Ако материята е пожълтяла се наняся бензин, а после се измива с кислородна вода.
Перла №5
Тези перлени огърлици идващи от океанското дъно се мият със студена вода и се натриват с тебеширен прах. Никакъв сапун, моля!
Тюркоазени очи
Бижутата с такива камъни не се оставят на слънчева светлина и не се затварят херметически, защото губят от наситеността си.
Герданите от полускъпоценни камъни пък се съхраняват в кутийки, подплатени с кадифе и изолирани един от друг.