Според народните поверия на Благовещение, 25-ти март, раните бързо зарастват, затова точно на този ден хиляди майки решават да пробият ушичките на своите момиченца и да им поставят обеци. Та малката красавица да прилича на истинска принцеса. Макар да е още гологлаво бебенце. Коя е подходящата възраст и има ли риск за здравето на детето?
Спорен е въпросът дали изобщо трябва да се поставят обеци на малки момиченца, те самите са толкова хубави и невинни, че допълнителен аксесоар за красота едва ли им е нужен. А и това е желание на майката или бабата, детето никой не го пита. Колкото и добре да е извършена манипулацията, тя е неприятна за детето, болката и дискомфортът продължават няколко дни.
Ако все пак сте решени на тази стъпка, изберете правилното място за пробиване на уши. В почти всички по-големи козметични центрове това се прави, важното е хигиената да е на много добро ниво. Обеци се поставят и в много УНГ кабинети от лекар. Манипулацията се извършва бързо, с едно щракване с „пистолет“ и намазване с антибактериален крем. Болка винаги има, независимо от възрастта на детето, все пак се пробива жива тъкан. В никакъв случай не се пробиват ушите у дома от някоя „веща“ приятелка, там стерилни условия няма и усложненията могат да са много сериозни.
За какво да внимаваме?
При пробиване на ушите може да се развие алергична реакция. Най-често срещаният алерген е никелът. Дори в златото го има и ако детето е алергично получава оток, зачервяване, сърбежи. То разчесва мястото и го инфектира допълнително с бактерии и други микроорганизми. Често мястото се възпалява и секретира, при сериозни инфекции детето може да повиши и температура. Първите, временни обеци трябва да са хипоалергенни /медицински/. Освен това малкото дете може допълнително да се нарани, ако дръпне по-силно ухото. Чуждият предмет в тялото привлича вниманието и ръчичките постоянно са там като пипат и дърпат ушенцето. Докато свикне, това ново положение може и да наруши съня.
На каква възраст е подходящо поставянето на обеци?
Първите месеци след раждането не са подходящи за пробиване на ушите, те са още криви, неоформени, имунната система е неукрепнала и ушичките лесно се възпаляват. А и това е времето на най-бурното развитие на детето и такива вмешателства са неуместни. Повечето любители на обеците предпочитат възрастта около годинката, детето все още не разбира и не се травмира. Но и не разбира как да се пази. Затова разумната възраст е след три годишна възраст, най-добре към 4-5, за да не се пипат ушите. Според психолозите детето трябва да е достатъчно голямо, за да реши само дали иска обеци или не. То е човек със своите вкусове и предпочитания, дали те съвпадат с тези на майката и близките?
Още от автора:
- Вълшебните свойства на тиквата
- Спешни мерки: Как да се погрижим за настинката на детето у дома
- Как тялото ни сигнализира, че му липсва витамин Д
- Опасни ли са увеличените лимфни възли при децата
- Какво (не) знаем за грипа при децата