Слънцето се е издигнало над главите ни и пречи на снимките. Вървим по брега на Ганг, някъде край Харидвар.
Внезапно вниманието ни е привлечено от странен мъж, седнал в прегръдката на огромно дървесно коренище. Целият е намазан със сив слой незнайна консистенция. Очите му са тъмни и дълбоки. Прилича на някого… Та това е Джони Деп в нова безумна роля с гениален макиаж!
Индийската културна история се обхваща повече от 4 500 години. Индия е известна със своето религиозно разнообразие с индуизма, сикхизма, християнството, исляма, будизма, джайнизма, които са основни световни религии, като най-разпространен е индуизмът.
В Индия кравата е свещено животно. В индийската култура, когато влизате в нечий дом, трябва да се събуете. Когато поздравявате някой по-възрастен, събирате дланите си една до друга, после коленичите и докосвате краката му с пръсти – така демонстрирате, че сте вървели по-малко километри от него. Когато седнете на масата с индийци, трябва да си сипете само това, което ще изядете, и да не обиждате домакина, оставяйки нещо в чинията. Повечето индийци практикуват йога и вярват в прераждането.
Индуизмът е сложен за обясняване. Индийците не го оприличават като е религия, заради тесния смисъл на понятието. Неговата всеобхватност заобикаля човешкия ум. В много широк смисъл индуизма е начин на живот. От незапомнени времена местното религиозно съзнание непрекъснато го обогатява. Той е повлиян от стремежите и нуждите на човешкото общество във всяко ново време. Индуизма обхваща местните религии на Индия, които са били променяни почти непрекъснато с развитието на различни идеи и на потребностите на местните общности.
В резултат днес индуизма е смесица от секти, култове и доктрини, които са имали дълбок ефект върху индийската култура.
Странното превъплъщение на Джони Деп държи вниманието ни. Наблюдаваме го и първоначално не посмяваме да го снимаме. Не знаем какъв е нравът му, не сме наясно с ситуацията. Пътуването на въображението ни е рязко прекъснато от пошепване на гида: „Той е съгласен да говори с вас. Не мога да повярвам какви късметлии сте. Тези хора не говорят с никого…“
Чували сме много за хората, които изоставят светския живот и се отдават на смирено съществуване, далеч от суетата и материалния свят. Тези хора обикновено се оттеглят в планините. За съжаление, мъжът, покрит с пепел и носещ само лека препаска през слабините, не е Джони Деп. Наоколо няма снимачен екип освен нас.
Такива хора тук наричат садху. На санскрит означава "добро; добър, свят човек". Садху са религиозни аскети. Въпреки че по-голямата част от садху са йоги , не всички йоги са садху.
Садху избират да се съсредоточат върху собствената си духовна практика за постигането на мокша чрез медитация и съзерцание на Брахман.
Садху често носят дрехи с цвят шафран, символизиращи саннйаса или техният отказ. Този начин на живот е отворен и за жени; женската форма на думата е sādhvī .
Садху, които са оставили след себе си всички материални привързаности и живеят в пещери, гори и индуски храмове се срещат в цяла Индия и Непал.
Обикновените хора наричат един садху Баба. Думата баба означава, баща, дядо или чичо в много индийски езици. Понякога се добавя наставката „джи“, за да се получи обръщение с още по-голямо уважение към отреклия се бабаджи.
Смята се, че днес в Индия има между 4 и 5 милиона садху и те са широко уважавани за тяхната святост.
Садху преживяват от дарения на обикновените хора. Въпреки това, почитта към садху в никакъв случай не е универсална в Индия. Особено градското население гледа с висока степен на подозрение на садху. Днес, особено край популярните поклонически места, представянето за садху може да бъде средство за придобиване на доходи от неблагочестиви просяци.
Има и голи садху, наричани дигамбара или "облечени с небе". Те носят косата си в дебели расти наречени „джата“. Индийската култура се стреми да подчертае безкрайния брой на пътища към Бог, така че садху и разновидностите на традицията продължават, имат своето място.
Тази среща ни обърква. Как разбираш на крехките си 15 години, че твоят път е отшелничеството, не си познал любовта и тя не ти липсва, не помниш името си, никога повече не се връщаш у дома…
Пътищата, които една душа може да избере са много. Индия най-добре може да ни разкаже за това.
Гледайте новия епизод на "Без багаж" в събота, 12 март, от 13:00 ч. по телевизия Диема.
В официалния канал на "Без багаж" във Vbox7.com можете да гледате всички епизоди на предаването.
Прочетете още от "Без багаж" в Edna.bg:
За нея ти трябва цял един живот...
Живите богини, обречени на безбрачие
Ден, след който не можеш да заспиш
Как любопитството лекува страха