Правата на жените се нарушават дори в съвременния свят. Всички знаем, че в някои страни на дамите все още им е забранено да шофират коли или да напускат къщата без да са придружени от своя мъж, както и да носят дрехи, които харесват. Тези забрани са повлияни от исторически и религиозни фактори. В по-модерните страни на жените вече им е позволено много, но те продължават да се борят за равнопоставеност.
В сравнение с мъжете, жените от много древни народи са имали доста по-малко права и повече ограничения. Намеса в им личния живот и забрани за различни видове дейности: всичко това е било в реда на нещата за древния гръцки народ.
Какво не можели да правят жените в Древна Гърция?
Древните гъркини си стояли предимно вкъщи, защото нямали право да гласуват, да притежават земя или да я наследяват. Дори име на жена не можело да се споменава публично. Целта на живота им била да отглеждат деца.
Тази информация е описана в древни документи, намерени в Атина. Въпреки това, законите и обичаите могат да се различават в зависимост от това дали се намирали в града или провинцията.
Например спартанските момичета са били третирани по различен начин. Те трябвали да тренират наравно с мъжете. Освен това им било позволено да притежават земя и да пият вино.
Всички тези правила и забрани се отнасяли за жените в семейството: съпруги, дъщери. За работещите момичета границите на позволеното били по-размити.
Още по-малко ограничения пък били наложени на най-надарените жени. Поети, философи, лидери и лекари постигали обществено признание, благодарение на което имали повече свобода на действие.
Правата на гражданите са въведени по времето на реформатора Солон. Най-висшият орган на властта става Атинското народно събрание, което включва само мъже. Жените нямали право не само да участват в такава среща. Те, както и деца, чужденци и роби, изобщо не са имали каквито и да е било права. Гражданин на полиса бил само човек от мъжки пол.
Само бащата на едно момиче можел да ѝ търси годеник. Самият той преговарял с младоженеца, подписвали предбрачен договор и толкова. В семейния живот жената трябвала да бъде изключително внимателна, скромна и послушна, защото щом съпругът й заподозрял изневяра, той лесно можел да се разведе.
За развод съпругът се нуждаел само от някакъв свидетел на случващото се. Ако поне някой можел да потвърди какво се е случило, съпругът и съпругата се развеждали. И съпругата не получавала никакво наследство.
Прочетете още:
- Кои български имена носят защита, дарена от самодиви и древни духове?
- 5 древни цивилизации, които изчезват мистериозно
- Защо всъщност не се допускат жени на полуостров Атон в Гърция?