Били ли сте някога в Азия? Знаете ли кои са най-характерните азиатски ястия? Преди да сте започнали да изброявате всички видове суши, които сте пробвали в любимия ви ресторант, или супер екзотични насекоми, нанизани на клечка, чуйте това – барбекюто е едно от любимите ястия на хората в Азия.
Може и да не вярвате на очите си, но това е факт, който е редно да осмислите и ако ви допада – да го интегрирате в кухнята си. За да стане това безпрепятствено, ще ви помогне небезизвестният шеф Джун Йошида, който освен кумир за много чревоугодници, е и участник в поредицата на МЕТРО „Барбекю истории от цял свят“ заедно с шеф Юри Велев, шеф Васил Златарев и шеф Йован Яневски, в компанията на ослепителната Милица Гладнишка.
И така, какво трябва да знаете за азиатската барбекю рецепта на шеф Йошида, преди да се юрнете да го правите сами?
Както самият шеф отбелязва от самото начало, най-важното условие за успех при барбекюто е месото да е поставено в марината и да престои в нея достатъчно време. А не ей така, от главата за краката и хайде на скарата, както много от нас правят и после се чудят защо не могат да го сдъвчат – ма-ри-на-та, това е тайната на успешното барбекю.
Рецептата за марината, която ще приготвите, започва с нарязването на лука, смесете го с твърда зелена круша и доволно количество чесън – около 8 скилидки са една добра бройка. Следва задължителният за азиатската кухня джинджифил (бонус подсказка – белете го с лъжица, защото е най-лесно), вода, соев сос – японски или корейски, защото не са толкова солени и агресивни – слагайте щедро около 125 мл от него. Добавете оризов оцет, който е известен с това, че е сладък, а след него – мед или ако сте алергични към него – кафява захар или кленов сироп. Финалният азиатски щрих на тази марината е лютата паста гочуджанг, черен пипер на зърна, малко сол. Както се казва в друга част на света – воала! Това е вашата фантастична марината.
Но това е едва началото – следва и самото месо, което в случая ще е два вида. Рибай стек и гърди, при това ще ги приготвите на две различни места. Отново професионална бонус подсказка – замразете леко месото, за да можете да го режете лесно и на тънки парчета. Никой в Азия не яде дебели пържоли и стекове, а по-скоро се предпочитат деликатните резени месо, казва шеф Йошида, и ние сме склонни да му вярваме. Нарязвате месото на тънко и го заливате с гъстата марината, а след това го оставяте в хладилника между 2 и 12 часа – колкото имате.
През това време може да си спретнете и сос за месото, като за него отново ще използвате чесън, паста мисо, паста гочуджанг, сусамово олио, оризов оцет и кленов сироп, и накрая пак блендирате съставките до получаване на гъста смес. За соса ще ви трябва и пресен лук, накълцан на ситно, както и пресен сусам, който да наръсите върху цялата смес. Разбира се, една салата никога не е излишна, така че, докато чакате месото да „дръпне“, може да спретнете и една свежа салата в купа, като тук получавате и трета шеф подсказка – не късайте зелените израстъци на репичката, те се вписват в салатата идеално, а и всички корейци предпочитат репичките така. Ако ще правим като азиатците, да го правим както трябва!
Вече е време да се преместите към барбекюто, като там внимавайте да не допуснете грешката на шеф Йошида, който преди години е предизвикал нищо по-малко от пожар, наливайки олио върху едно злощастно барбекю... Вие обаче вместо да правите пожар, направете печен сусам – в тиган без мазнина наръсете суров сусам и го гледайте много внимателно, защото се препича между две ваши мигвания.
В купа за дресинг сложете захар и я нагрейте направо на барбекюто, добавете соев сос и оризов оцет, бъркайте бясно и не забравяйте за сусама, който най-вероятно ви дебне да се обърнете, за да прегори. Не се поддавайте на манипулациите му, а направо го махнете от тигана, добавете го към дресинга и бъркайте, бъркайте, бъркайте – и отново воала, имате си дресинг за салатата.
Сега вече е моментът да сложите месото на барбекюто, което, ако не сте опитни въглищари, е добре да е същото, което и шеф Йошида използва, а именно – газово барбекю. То е лесно за управление, няма риск да оплескате нещо и въобще, страхотно е. Сложете месото върху нагорещената и омазнена с парче сланина скара и изчакайте да се запече, а след това сервирайте така, както шеф Йошида го сервира на Милица – в огромно листо маруля, като азиатско бурито – сочно, леко пикантно и невероятно вкусно. И вие да сте на нейно място, и вие ще пеете!
Тази рецепта стига до вас благодарение на кампанията „Добрите барбекю истории от цял свят“. Всеки от шеф готвачите споделя своите предпочитания за приготвяне на барбекю, както и за самото барбекю, защото и те са различни и носят свои характеристики. Memphis, Kammado, METRO Professional и Газово барбекю 4+3 са уредите, на които творят шеф готвачите и създават вкуснотии, които има привилегията да опитва само очарователната Милица Гладнишка.
Ами, това е! Сега, като ви пита някой, били ли сте в Азия, може да кажете „Не, но съм ял азиатско бурито!“ и всички да ви завиждат.