Дори и да ни ви интересуват неща като "културна дипломация", завръщане на публиката в балетните театри и привличане на младите хора към това класическо изкуство, сигурна съм, че "Американски балет в България", четвърто издание има с какво да ви провокира.
Определено то няма да е само очакваното професионално техническо майсторство, защото за звездите на Ню Йорк Сити балет и Пасифик Нордуест балет, това е неоспорим факт. Предизвикателството и наша гордост е, че наравно с тях перфекционизъм и артистичност ще демонстрират нашите родни звезди от Софийската опера и балет, с които американските танцьори ще си партнират. Всичко това под вещото ръководство на Том Голд, който вече от месец и повече е в София.
Цикълът тази година представя именно Том Голд - знаково име в световната хореография и основател на танцовата компания Tom Gold Dance (Том Голд Денс).
Програмата в това издание на инициативата Американски балет за България са хореографиите на Джордж Баланчин, Том Голд, Джером Робинс и Туайла Тарп, обединени във вълнуващ спектакъл, който ще бъде представен на 20, 21 и 22 юни от балетната трупа на Том Голд в Софийска опера и балет със специалното участие на нейните прими.
Ето какво разказа самият Том Голд, специално за читателите на Edna.bg в едно интервю на Кремена Димитрова:
- За първи път сте в България. Кое е първото нещо, което ви впечатли най-много тук?
Впечатлих се от енергията на държавата. Много приятна енергия се усеща от хората, когато се разхождам из улиците на града.
- Какво ще кажете за нашите балетисти?
Работя с няколко от тях в операта. Прекрасни са, много красиви и талантливи.
- Успяхте ли да гледате наш спектакъл? Ако да, кой и как ви се стори?
Все още не, но се надявам да успея скоро.
- Как избирате музиката за спектаклите си?
Музиката се избира заедно с балетите, които представяме. Опитвам се да изпoлзвам различни музикални мотиви, които да имат отношение и връзка с различните генерации.
- Ако трябва да кажете в едно изречение каква е разликата между класически балет и съвременен танц, как бихте го направил?
Техниката.
- Какво бихте казали на хората, които никога не са гледали американски балет?
Да дойдат и да гледат. Ще видят енергия и забавление. Искаме зрителите в залата да се забавляват, колкото и ние на сцената.
- Кои са посланията, които универсалният език на тялото предават?
Може да не говорим един и същи език, но всички комуникираме чрез телата си. Тялото може да каже всичко – от емоциите ти, до моментните ни настроения. Невероятно е.
- Разбирате ли се лесно с българските си колеги? Смятате ли, че нашата балетна школа е добра? С какво е по-различна от американската?
Имаме страхотна колаборация с колегите си в България. Обучението им е страхотно и се вижда в прекрасните ви танцьори. Няма голяма разлика между американската и българската школи, както някой може да си помисли.
Все пак Баланчин е учил в училището на Ваганова, и повечето му творби са базирани на тази школа, която е и в основата тук.
- Какво ще отнесете със себе си от България?
Надявам се да направим страхотни нови приятелства и да продължим да работим заедно.
Балетът е едно от най-изящните изкуства, което всеки път ме удивлява с магията си да се бори с гравитацията и физическите закони. Финес и хармония, която внася доза красота в забързания ни, хаотичен и не чак толкова естетичен свят. Подарете си го!