Днес ще си говорим за радостта. За чиста, неподправена радост, за усмивки и удоволствия, за лекота и спонтанност.
Всички ние, като отговорни възрастни, имаме работа, понякога повече от една, домашни задължения, семейни ангажименти, проекти, обещания, цели, приоритети... Къде намира място радостта в целия водовъртеж от задачи на ежедневието?
Популярна истина е, че за да изпитваме радост и да живеем живота си с удовлетвореност, трябва да правим повече от нещата, които обичаме. Често когато си говорим с приятелки или с хора, които се интересуват от израстване и личностно развитие, стигаме до тази тема. Звучи като нещо много просто, нали?
А знаете ли каква е изненадата ни, когато осъзнаем, че всъщност знаем много малко относно какво истински обичаме.
Ако не вярвате, спрете за момент и се опитайте без да се замисляте да изброите 10 дейности, които обожавате да правите. Много вероятно е да спрете след първите 3-4. Това е нормално поради няколко причини:
- Внушено ни е, че да изпитваме радост и удоволствие е егоистично;
- Взимаме прекалено насериозно ролята си на възрастни;
- Вярваме, че животът ни има смисъл само ако вършим разни полезни неща и се чувстваме продуктивни;
- Олицетворяваме се с чувствата на околните – „Ако децата/ партньора/ приятелите ми са добре, значи и аз съм добре“;
- Приели сме ролята на жертва/ мъченик и смятаме, че ни е отредено да страдаме и да срещаме само трудности;
- Заблуждаваме се, че веднъж да свършим цялата работа или да дойде някакъв друг ключов момент, ще можем да правим каквото си поискаме. Познайте какво – този момент така и не идва, а работа от всякакво естество винаги ще има.
Всички сме подвластни в една или друга степен на тези ограничения, но от нас зависи да направим малки стъпки към повече радост в ежедневието си.
Предлагам ви да направите следното упражнение – вземете един лист или любимия си журнал и химикал, седнете удобно някъде на спокойствие, където няма да ви прекъсват. Напишете в началото на листа:
„Списък с неща, които обичам и ми носят радост“
Освободете съзнанието си от всякакви очаквания и притеснения дали го правите правилно, просто започнете да записвате едно по едно всичко, което ви дойде наум. Не си поставяйте ограничения, че нещо е много малко и незначително, или пък че рядко го правите.
Това не е лист с цели – приемете го като деликатно подпитване – какво иска душата ми, какво й харесва?
Ето няколко въпроса, които ще ви помогнат:
1. Какво ми носеше радост като дете?
2. Какво обичам да правя когато съм сама или когато никой не гледа?
3. Ако времето/ парите не бяха проблем, какво бих правила по-често?
4. Ако имах един цял свободен ден без абсолютно никакви задължения, как щях да го използвам?
5. Какво ми липсва и как мога да си го дам?
6. Кой или какво ме кара да се смея и как мога да приветствам повече смях и забавление в ежедневието си?
7. Какво обичам на физическо ниво ( храни, напитки, спорт, движение, аромати, гледки, цветя, материи, ласки, природни явления)
8. Какво обичам на умствено ниво ( книги, предавания, видеа, блогове, упражнения, обучения, учене под каквато и да е форма )
9. Какво обичам на духовно ниво ( пътувания, изненади, хоби, музика, пеене, танци, изкуство, творчество, приключения, любов, приятелство, семейство, лично израстване, практики за баланс и обич към себе си ).
Призовавам ви да напишете 50 неща/ дейности.
Ако напишете 10-20, това е много добър старт и е достатъчно, винаги можете да се върнете и да добавите още. Ако пък надхвърлите 50 – чудесно, имате дълъг списък, от който да избирате.
След като сте готови със списъка, изберете 5 неща, които искате да направите през следващата седмица, които ще ви донесат повече радост в ежедневието. Запишете ги и се постарайте да си доставите тези удоволствия през идната седмица. Следващата седмица изберете други 5, а защо не и повече?
Хубаво е когато правите избраната дейност - например пиете силно, ароматно кафе сутрин в градината/ на балкона и прекарвате 15 минути сами със себе си на спокойствие – да си припомните, че това е нещо любимо за вас и вие си го давате. Това ще увеличи още повече удоволствието.
Забавлявайте се в процеса и утвърждавайте, че е ваше право да се радвате на живота. Ако искате да прочетете още по темата за радостта и баланса, вижте тази статия на личния ми блог.
Автор: Мария Тонева
Прочетете още: