Кожата е най-големият ни орган и „предоставя” една немалка площ, върху която се появяват какви ли не образувания. За щастие по-голямата част са напълно доброкачествени.
Но съществуват и такива, които ни сигнализират, че вероятно има някакъв вътрешен проблем.
Ксантелазмите са точно такива образувания, които понякога могат да са проява на смущение в организма.
Наименованието им е малко трудно за произнасяне, но ксантелазмите са именно онези жълтеникави и леко надигнати петна в зоната около клепачите. Жълтият им цвят всъщност представлява отлагане на липиди и мастни продукти, които се натрупват в тези зони на кожата.
При някои хора се касае просто за унаследяване на склонността за образуване на ксантелазми, без да има смущение в липидната обмяна, но при други появата им е директно свързана с високи нива на холестерола и триглицедридите в кръвта.
На ксантелазмите можем да гледаме като маркер, че тялото ни не успява да контролира разграждането и усвояването на липидите в организма.
Вероятно се чудите защо холестеролът се натрупва точно около очите. Ами, отговор на този въпрос все още няма и това си остава една малка загадка. Интересно е също, че дори и нивата на липидите да са нормализирани чрез лечение и диета, при ксантелазмите не настъпва никаква промяна.
Ако вече имате ксантелазми, първото, което трябва да направите, е да изследвате нивата на липидите си в кръвта. При половината от хората се установяват отклонения. Имайте предвид, че както липидите се натрупват в кожата, по-същия начин, а дори и в по-голяма степен, се натрупват по стените на кръвоносните съдове, особено тези в посока към сърцето и мозъка.
Ксантелазмите сами по себе си не предизвикват никакво дразнене, сърбеж или дискомфорт, но е нормално да ви притесняват, тъй като те са на твърде очевидно място и няма как да ги скриете. Размерите им са различни, но често достигат до над 1 см дължина.
До неотдавна основният метод, чрез който се махаха, беше чрез изрязването им и зашиване на кожата на клепача след това. По-стари методи са изгаряне с течен азот или с киселини във висок процент.
Разбира се, откакто лазерите станаха част от ежедневната ни практика, определено са предпочитаният метод, тъй като имат редица предимства. С тях процедурата е много по-прецизна и под пълен контрол от страна на дерматолога. Освен това, при обработката с лазер, рискът от рецидив (отново образуване на ксантелазма на същото място) е по-малък.
Успешно ксантелазми се отстраняват неоперативно с т. нар. аблативен Ербиум лазер.
Прочети още: Да предoтвратим появата на разширени капиляри