Разбира се, че е лесно да използвате перални – слагате дрехите и препарата и натискате копчето за старт. Но дали наистина това е достатъчно?
Всъщност, за да имате съвършено изпрани дрехи в перфектно състояние, има няколко неща, които е добре да не правите. Прочетете кои са те и се съобразявайте с тях при пране, за да избегнете обезцветяване, оцветяване или късане на любимите си дрехи и за удължите живота на пералнята си.
Не слагайте прекалено много дрехи наведнъж
Всички перални имат обозначен максимален капацитет (в килограми), но въпреки това е добре винаги да слагате по-малко дрехи. Ако барабанът е натъпкан, водата няма да може да преминава свободно между дрехите, а и самите те няма да се движат достатъчно, за да се изперат наистина добре.
Не пускайте малко дрехи на пълна програма
Обратното също е валидно – ако сложите прекалено малко количество дрехи и ги пуснете на пълна програма, ще получите излишен разход на вода и електричество. Ето защо повечето съвременни перални разполагат със специални програми за половин пране. Добре е да научите кои са те и да ги използвате при нужда.
Не оставяйте нищо в джобовете
Имаме навика да държим в джобовете си всевъзможни предмети – от монети и билетчета до бонбони и хартиени кърпички. Придобийте навика да проверявате всички джобове, преди да сложите дрехите в пералнята. Твърдите предмети могат да повредят пералнята, а хартиените ще се разпаднат и ще покрият цялото пране с бели мъхчета.
Не слагайте омекотител направо върху дрехите
Ако използвате омекотител, никога не го слагайте директно върху дрехите, тъй като може да повлияе на цветовете им и да ги промени. Всички перални имат специално отделение за омекотител, което да използвате – обикновено е обозначено с цвете.
Не използвайте твърде много препарат за пране
Мислите, че колкото повече препарат за пране сложите, толкова по-чисто ще е прането? Грешите. Ако препаратът е твърде много, вероятно няма да се изплакне добре и част от него ще остане по дрехите. Той може да остави петна върху тъканите или да раздразни кожата ви, когато ги носите.
Не оставяйте изпраните дрехи дълго в пералнята
Много домакини имат навика да пускат пералнята късно вечер и да простират рано сутрин. Това обаче не е добра идея. Мокрите дрехи, които остават дълго в пералнята, задържат влага в нея и това може да доведе до поява на мухъл в барабана. Затова е добре да ги вадите веднага щом свърши прането.
Не правете поправки сами
Да изчистите филтъра вероятно можете и сами, но ако забележите по-сериозен проблем с пералнята, най-добре е да извикате специалист. Това е особено практично, ако машината е все още в гаранционен срок.