Няма грешка в заглавието. Не говорим за тийнейджъри, а за възрастни, зрели мъже, вече семейни, които развиват пристрастеност към видео игри.
Случва се много често и е една от основните причини за развод или дълбоко неудовлетворение от връзката.
Обикновено на видео игрите се гледа като на забавление и начин за разпускане. Пристрастеността към тях се смята сякаш за несериозна, защото не са така вредящи на здравето и живота като страстта към алкохола, наркотиците или хазарта.
→ Интернет пристрастяването е сходно до това към алкохола и наркотиците
„Е какво, нали съм си вкъщи, не съм по баровете да ти изневерявам“, е една от най-често срещаните реплики от мъже, получили обвинение от жените си, че играят прекалено много.
Да, той наистина си е вкъщи, но само телом. Духом е във въображемия свят, в който води битките на живота си, побеждава, чувства се водач и лидер.
Видеоигрите дават фалшиво чувство за пълен контрол над (виртуалния) живот. Повечето мъже ги използват и като цивилизован начин да изкарат някъде агресията си от стресовия начин на живот, който водят.
→ Странните опасни зависимости, който ни убиват малко по малко
Лошата страна на това е, че останалите членове на семейството не се чувстват обичани, ценени и уважавани. Те са поставени на едно ниво по-ниско от играта и винаги случващото се на компютъра е по-важно от реалния живот.
→ Сигнали, че сте сериозно обвързани с... виното
Когато видео играта е само част от начините, по които прекарва свободното си време, мъжът ви очевидно няма проблем.
Ако обаче за него са верни над половината от признаците от нашата галерия, значи говорим за пристрастеност към видео игрите.
Как може да се справите с това, ще ви разкажем скоро.
Още по темата:
- Пристрастени ли сте към захар?
- Дъщеря ми има проблем с алкохола. Как да ѝ помогна?
- Алкохолът - отворен финал